OFICJALNE OTWARCIE ZABYTKOWEGO PARKU W DURĄGU I II GMINNY FESTIWAL DYNI DURĄG 2021

Gmina 10.10.2021

W piękny jesienny dzień w Durągu odbył się II Gminny Festiwal Dyni oraz otwarcie zabytkowego XIX wiecznego zabytkowego parku zrewitalizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014 - 2020 Za kwotę 1 200 000,00 zł, z czego 900 000,00 to dofinansowanie ze środków europejskich, zrealizowano projekt pn.: „Ochrona różnorodności biologicznej i rewitalizacja zabytkowego Parku w Durągu na terenie Gminy Ostróda”. Głównymi organizatorami Festiwalu Dyni oraz uroczystości otwarcia parku byli: Koło Gospodyń Wiejskich w Durągu i Gmina Ostróda przy pomocy druhów z OSP i aktywnych mieszkańców.

 

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali:

- Zbigniew Babalski – Poseł na Sejm RP
- Bogusława Orzechowska – Senator RP,
- Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa warmińsko-Mazurskiego,
- Bogusław Fijas – Wójt Gminy Ostróda,
- Dariusz Krzyżanowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztynek,
- Mariusz Igantjuk - Sołtys Sołectwa Durąg.
 

To unikatowe w skali regionu miejsce łączy na jednym terenie pomniki przyrody i historii. Park leży w obszarze NATURA 2000, będącym ostoją siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Ale Park w Durągu to także miejsce cenne z punktu widzenia historii. Projekt parku wykonał Johannes Larass, znany ówczesny projektant parków i ogrodów, założony został na przełomie XVIII i XIX w. na listę konserwatora zabytków wpisany w 1989 r. Za sprawą Gminy Ostróda, która dba o swoją spuściznę historyczno-przyrodniczą park odzyskał swoją świetność.
 

Ta oficjalna uroczystość odbywała się podczas zorganizowanego w parku II Gminnego Festiwalu Dyni – DURĄG 2021, który odbył się dzięki współfinansowaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Olsztynie. Ten przepyszny i kolorowy jesienny festiwal odwiedziło wielu gości, mieszkańców Gminy Ostróda jak również całego regionu. Dynia to bardzo „fajne” warzywo. Występuje w wielu rozmiarach i kolorach. Dzięki temu warzywo bardzo często służy do dekoracji i ma wszechstronne zastosowania kulinarne. Podczas imprezy w konkursie kulinarnym na najlepszą potrawę z dynią rywalizowało sześć kół gospodyń wiejskich z: Durąga, Szyldaka, Napromu, Pietrzwałdu, Brzydowa i Lubajn. Wszystko było tak pyszne, że w mgnieniu oka na stoiskach zrobiło się pusto. Potrawy z dynią w roli głównej okazały się wyśmienite, ich różnorodność była ogromna, zadziwiającym jest fakt, że z dynią można zrobić tyle interesujących i zarazem zaskakujących połączeń smakowych. Komisji nie pozostało nic innego jak wszystkim kołom przyznać pierwsze miejsce.
 

To był niezapomniany dzień w naszej gminie, oprócz konkursu wydarzeniu towarzyszyło wiele atrakcji: pokazy konne oraz przepiękny koncert piosenek wojskowych duetu przygotowane przez I Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk Bolesława Mościckiego, prezentacja sprzętów oraz poszukiwanie skarbów przy użyciu wykrywaczy metali Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „POGRANICZE” w Ostródzie, jesienne warsztaty dla dzieci.

Autor zdjęć: Anna Nowakowska, Gmina Ostróda