Szlaki rowerowe i piesze

 

Nasze szlaki prowadzą ścieżkami, drogami polnymi, leśnymi, czasem drogami asfaltowymi, a czasem przez piach lub błoto. Drogi te nie są specjalnie przygotowywane dla turystów, natomiast dzięki temu możesz zobaczyć nasz region taki jakim jest naprawdę. Poczujesz to co, my mieszkańcy mamy na co dzień - zarówno piękno widoków, różnorodność lasów i czyste powietrze jak też kurz na polnej drodze i rosę z wysokich traw moczącą nogawki spodni i buty...Polecamy dobrze przygotować się do wędrówek pieszych naszymi szlakami, a rowerzystom zalecam szerokie opony i błotniki.

 Poniżej przedstawiamy Państwu propozycje użycia poszczególnych szlaków, znajdujących się na terenie Gminy Ostróda wraz z mapkami i śladami GPS do pobrania.

Szlak pieszy żółty „Dookoła jeziora Szeląg Mały”


Trasa biegnie poprzezStare Jabłonki - Buńki - dookoła jeziora Szeląg Mały - Stare Jabłonki.

Długość Szlaku: 8,9 km

Szlak żółty pieszy dookoła Małego Szeląga - Ślad GPS

 

Propozycje użycia szlaku

 

Propozycja I

Jeśli nocujesz już gdzieś w Starych Jabłonkach to wystarczy wejść na szlak w najbliższym ci miejscu i pójść w prawo lub w lewo. Za każdym razem po 9,8 km wrócisz w to samo miejsce.

Propozycja II

Szlak zaczyna się i kończy na skrzyżowaniu przy sklepie w centrum wsi. Jeśli przyjedziesz samochodem to możesz go zostawić przy stacji kolejowej w Starych Jabłonkach i rozpocząć spacer nieopodal na skrzyżowaniu przy sklepie spożywczym, tak samo gdy przybędziesz pociągiem. Od przystanku autobusowego natomiast musisz dojść za przejazd kolejowy by rozpocząć wędrówkę szlakiem.

Szlak przebiega głównie lasem, dlatego warto zaopatrzyć się w prowiant i picie od razu na początku wędrówki. Przechodzi jedynie przez osadę Buńki, gdzie nie ma sklepu. Dawno temu była tu karczma i tartak napędzany kołem młyńskim, dziś pozostał strumyk i ledwo dostrzegalne szczątki tamy stawu młyńskiego. Widoczna tu zatoka jeziora Szeląg Mały jest końcówką jednej z odnóg kanału Elbląskiego - stąd jest prawie dokładne 100 km do Elbląga.

Szlak nie nadaje się do jazdy rowerem, ponieważ nad jeziorem miejscami prowadzi ścieżką przy brzegu gdzie trzeba przechodzić przez zwalone pnie, a w jednym miejscu nawet przez strumyk, wpływający do jeziora.

Szlak pieszy czarny „Do kościoła w Glaznotach”

 

Trasa biegnie poprzez Wysoka Wieś - Wólka Klonowska - Glaznoty - Siedliska - Wysoka Wieś.

Długość Szlaku: 8,3 km

Szlaki piesze i spacerowe na Dylewskiej Górze - Ślad GPS

 

Propozycje użycia szlaku

 

Propozycja I

Początek szlaku jest w Wysokiej Wsi przy przystanku autobusowym i stamtąd można rozpocząć wędrówkę zarówno w jedną, jak i w drugą stronę, ponieważ szlak jest w formie pętli i zawsze wrócisz w to samo miejsce. Samochód można zostawić, na parkingu obok wieży przeciwpożarowej za szczytem Dylewskiej Góry lub przy Hotelu SPA.

Startując w kierunku południowo-wschodnim prawie przez 2 km szlak prowadzi wspólnie z niebieskim szlakiem spacerowym. Potem szlaki się rozdzielają by spotkać się w końcowym odcinku trasy. Na krótko spotkasz też szlak pieszy czerwony w Wólce Klonowskiej i ponownie w Glaznotach, gdzie przebiega również zielony szlak rowerowy dookoła Dylewskiej Góry. Zmieniając szlak na inny masz różne możliwości skrócenia lub wydłużenia wycieczki, jednak musisz to zobaczyć na mapie i sam zdecydować którą drogę wybrać w zależności od wolnego czasu i kondycji.

Szlak ten można przejechać rowerem, choć momentami będzie trudno, dlatego nie polecam jechać tam z dziećmi. Natomiast pieszo można przejść cały szlak wraz z całą rodziną, uważając tylko szczególnie na odcinkach asfaltowych.

Propozycja II

 Wędrówkę tym szlakiem można też rozpocząć w Glaznotach i to również w dowolną stronę. Samochód zostawisz bezpiecznie przy starym kościele odbudowanym kilka lat temu przez bezdomnych z pobliskiego ośrodka „Markot”.

Glaznoty leżą ponad 100 m niżej niż szczyt Dylewskiej Góry, dlatego startując stąd trzeba będzie najpierw wejść prawie na szczyt a potem z niego zejść. Szlak prowadzi głównie polnymi drogami, jedynie w Wysokiej Wsi i w Glaznotach na krótkich odcinkach trzeba będzie iść poboczem mało używanej szosy. Po drodze nie ma żadnego sklepu, dlatego dobrze mieć ze sobą trochę słodyczy i butelkę wody.

Szlak pieszy czerwony „Do starego torowiska”

 

Trasa biegnie poprzez Wysoka Wieś - Dylewska Góra - Janowo - Wólka Klonowska - Wygoda - Glaznoty - Wysoka Wieś.

Długość Szlaku: 16,5 km

Szlaki piesze i spacerowe na Dylewskiej Górze - Ślad GPS

 

Propozycje użycia szlaku

 

Propozycja I

To dość długi szlak, dlatego dobrze jest przygotować się na całodniową wędrówkę, zabrać prowiant, wodę i kijki trekkingowe. Zaczyna się on na przystanku autobusowym w Wysokiej Wsi, gdzie jest najważniejszy w okolicy węzeł szlaków. Samochód można zostawić, na parkingu obok wieży przeciwpożarowej za szczytem Dylewskiej Góry lub przy Hotelu SPA.

Na wielu odcinkach szlak ten przebiega wspólnie z innymi szlakami, dzięki czemu można sobie skrócić lub wydłużyć wycieczkę przechodząc w trakcie wędrówki na inny szlak. Tak jak większość szlaków w okolicy jest on w formie pętli, dlatego trzymając się znaków wrócisz do punktu wyjścia.

Startując w kierunku wschodnim, czyli przez szczyt Dylewskiej Góry, pierwsze 4 km będziesz wędrował lasami i wiosną, w niektórych miejscach może jeszcze być mokro. W pozostałej części szlak prowadzi na przemian trochę wśród drzew a trochę otwartą przestrzenią. Na starym torowisku za Wygodą, na odcinku od wiaduktu do wysokiego nasypu szlak przebiega zaledwie 500 m dawnej granicy pomiędzy Polską a Prusami Wschodnimi. To linia kolejowa Samborowo - Uzdowo i miała ona wtedy znaczenie strategiczne, po II Wojnie Światowej rozebrali ją Rosjanie i zabrali w ramach zdobyczy wojennych. Z Glaznot pozostaje już tylko powrót najkrótszą drogą do Wysokiej Wsi, tyle że trzeba będzie jeszcze pokonać ponad 100 m różnicy wysokości.

Szlak nie nadaje się do jazdy rowerem ponieważ na odcinku pomiędzy zielonym i żółtym szlakiem rowerowym w okolicach Janowa oraz w Wygodzie (patrz mapa)szlak jest nieprzejezdny i trzeba by tam prowadzić lub nieść rower. Na pozostałych odcinkach da się jechać rowerem, więc gdybyś chciał wędrować rowerem zmieniając szlaki to omijaj tylko wspomniane odcinki.

Propozycja II

Wędrówkę tym szlakiem, podobnie jak innymi w okolicy, można rozpocząć w dowolnym jego miejscu i w dowolnym kierunku, ponieważ jest on w formie zamkniętej pętli. Można ją zatem zacząć od szczytu Dylewskiej Góry, od Glaznot, od Wygody a nawet od Pałacu w Klonowie, od którego trzeba będzie przejść do szlaku około 800 m szosą w kierunku Wysokiej Wsi.

Przy Pałacu w Klonowie jest wygodny parking, można tam też zanocować oraz zamówić sobie po powrocie z wędrówki kolację. Proponuję jednak w takim przypadku rozpocząć wędrówkę pętlą, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wtedy trudny leśny odcinek przejdziesz na początku wędrówki. Gdybyś poszedł w drugą stronę i zabawił gdzieś urzeczony widokami trochę dłużej, mógłby cię zmrok zastać w ciemnym lesie a wtedy najadłbyś się strachu i... zmarnowałaby się kolacja.

Przy torowisku w Wygodzie niestety trzeba obejść niektóre prywatne grunty, dlatego idź dokładnie wg znaków szlaku. Na całym szlaku nie spotkasz żadnego sklepu, warto więc wziąć wystarczającą ilość wody i prowiantu.

Szlak spacerowy zielony „Do kamienia plebiscytowego”

 

Trasa biegnie poprzez Rozdroże w okolicy parkingu przy ścieżce dydaktycznej - Miejsce piknikowe - Ścieżka dydaktyczna - Kamień Plebiscytowy - Węzeł szlaków na drodze asfaltowej - Rozdroże na drodze asfaltowej - Rozdroże w okolicy parkingu przy ścieżce dydaktycznej

Długość Szlaku: 5,9 km

Szlaki piesze i spacerowe na Dylewskiej Górze - Ślad GPS

 

Propozycje użycia szlaku

 

Propozycja I

Szlak zaczyna się i kończy niedaleko parkingu na Dylewskiej Górze w punkcie węzłowym z żółtym "Leśnym szlakiem spacerowym", gdzie dla orientacji są też ustawione drogowskazy odległościowe. Proponuję jednak wyruszyć główną drogą w dół przez polanę piknikową wraz ze zielonym szlakiem dydaktycznym i czerwonym rowerowym.

Znaki szlaku doprowadzą cię wpierw do szosy a potem do żwirowej drogi, zwanej przez miejscowych "drogą krzyżową" z powodu ustawionego przy niej metalowego krzyża. Jest on związany z tragicznym wypadkiem lotniczym, który wydarzył się w pobliżu. Za krzyżem jest kamień upamiętniający plebiscyt z 1920 roku, w skutek którego tereny te pozostały w państwie niemieckim, choć granica z Polską była niecałe 5 km stąd.

W dalszej części szlaku znajduje się kamień zwany "kanapą", z którym związana jest romantyczna legenda - opowiadają ją miejscowi przewodnicy turystyczni. Wędrując tym szlakiem można mieć wrażenie, że to nie Mazury Zachodnie a bukowina bieszczadzka lub pomorska. Względne różnice poziomów dochodzą do 80 m a kamieniste lub błotniste drogi zmuszają do ostrożnego stawiania kroków. Po zejściu drogą w wąwozie ponownie przekroczysz szosę i po kolejnym odcinku pod górkę wrócisz do punktu wyjścia. Szlak nie nadaje się do rodzinnej turystyki rowerowej, ale możesz go przejechać rowerem górskim, jeśli masz doświadczenie w trudnym terenie.

Szlak spacerowy niebieski „Szlak zapomnianych siedlisk”

 

Trasa biegnie poprzez Wysoka Wieś - stare siedliska - Wysoka Wieś.

Długość Szlaku: 4,2 km

Szlaki piesze i spacerowe na Dylewskiej Górze - Ślad GPS

 

Propozycje użycia szlaku

 

Propozycja I

Szlak jest krótki i nadaje się na rodzinny spacer. Zaczyna się i kończy przy przystanku autobusowym w Wysokiej Wsi, blisko szczytu Dylewskiej Góry. Parking jest za szczytem w lesie przy przeciwpożarowej wieży obserwacyjnej w odległości około 600 m. Proponuję rozpocząć wycieczkę idąc w kierunku południowo wschodnim główną szosą, czyli w kierunku Klonowa. Niestety prawie 700 m trzeba będzie iść szosą, ale nie jest ona mocno uczęszczana. Po zejściu z szosy znajdziesz ścieżkę prowadząca na starty cmentarzyk, który można odwiedzić schodząc trochę ze szlaku. Następny odcinek prowadzi prawie kilometr przez las, pozostałe odcinki to polne drogi i asfaltowa dróżka prowadząca do nowych siedlisk a na końcu znów 120 m szosą.

Poza sezonem wyraźniej widoczne są "zapomniane siedliska", po których pozostały jedynie fundamenty, czasem schody i stare owocowe drzewa. W sezonie letnim natomiast spacer uprzyjemnią widoki i świeże powietrze. Po deszczu dobrze mieć gumowe buty, bo polne drogi mogą być zarośnięte trawą.

Szlak można przejechać rowerem, ale na polnej drodze trzeba uważać na dziury wyryte czasem przez dziki, które szukały tam czegoś do jedzenia.

Propozycja II

Wycieczkę można rozpocząć w dowolnym miejscu szlaku - idąc z Hotelu SPA, z pensjonatu Stara Szkoła czy z jednego z siedlisk. Za każdym razem dojdziesz do miejsca gdzie spotkałeś znaki szlaku. Jest on oznakowany w obydwu kierunkach i w obydwu jest równie fajny. Szlak ten łączy się z czarnym i czerwonym szlakiem pieszym, umożliwiając wydłużenie wycieczki, jeśli masz więcej czasu i ochoty.

Szlak spacerowy żółty „Leśny szlak spacerowy”

 

Trasa biegnie poprzez Rozdroże w okolicy parkingu przy ścieżce dydaktycznej - Rozdroże na drodze asfaltowej - Węzeł szlaków na drodze asfaltowej - las przyległy do terenu Hotelu SPA Dr. Irena Eris - Rozdroże w okolicy parkingu przy ścieżce dydaktycznej. 

Długość Szlaku: 3,8 km

Szlaki piesze i spacerowe na Dylewskiej Górze - Ślad GPS

 

Propozycje użycia szlaku

 

Propozycja I

Szlak jest bardzo krótki. Rozpoczyna się i kończy blisko szczytu Dylewskiej Góry a doprowadzi cię do niego leśną dróżką czerwony szlak pieszy prowadzący od przystanku autobusowego w Wysokiej Wsi tuż obok szczytu Dylewskiej Góry. Prowadzi tam również zielony szlak spacerowy, który napotkasz na skraju parkingu przed przeciwpożarową wieżą obserwacyjną. Gdy dojdziesz do rozdroża, żółty szlak tu właśnie się zaczyna i kończy, dlatego możesz nim iść w lewo leśną drogą lub w prawo ścieżką prowadzącą blisko Hotelu SPA. Drogowskazy pokażą ci dokładny kierunek i odległości do punktów orientacyjnych.

Proponujemy iść w lewo drogą prowadzącą w dół, gdzie szlak ten prowadzi do leśnej szosy i jeszcze spory kawałek szosą, wspólnie z czerwonym szlakiem pieszym i zielonym spacerowym. Szosą ta przebiega też zielony szlak rowerowy dookoła Dylewskiej Góry. Znaki doprowadzą cię do węzła szlaków, gdzie żółty szlak odbija w prawo i dalej prowadzi przez naprawdę dzikie ostępy leśne. Z początku jeszcze wyraźnie widać drogę ale dalej zaczyna się już tylko dziki las. Nie ma się jednak czego obawiać, bo znaki szlaku z pewnością doprowadzą cię do polanki, gdzie skręcając w lewo stromym zboczem pod górę możesz dojść do pensjonatu Stara Szkoła a gdy pójdziesz dalej szlakiem przez polankę w prawo, wejdziesz na teren Hotelu SPA, choć świadczy o tym tylko symboliczna brama.

Szlak poprowadzi cię do miejsca, gdzie drogowskazy wskażą ci najwygodniejszą drogę do Hotelu. Idąc jednak dalej według wskazań znaków szlaku wrócisz w końcu do miejsca, z którego zacząłeś spacer.

Szlak nie nadaje się na rower a tym bardziej dziecięcy wózek. Jest bardzo krótki i można go przejść z dziećmi ale takimi, które poradzą sobie z przeskakiwaniem przez zwalone pnie i kałuże.

Propozycja II

Do szlaku można dojść od pensjonatu Stara Szkoła, przejść cały idąc w lewo lub w prawo, a po powrocie do miejsca, gdzie napotkałeś znaki szlaku wrócić do Starej Szkoły leśną ścieżką.

Propozycja III

Od Hotelu SPA wystarczy przejść przy stajni w kierunku lądowiska a po drodze napotkasz drogowskaz, który doprowadzi cię do szlaku. Wybór kierunku marszu należy do ciebie, bo szlak jest pętlą i wrócisz do miejsca startu, skąd drogowskaz skieruje cię z powrotem do Hotelu.

Mała pętla ostródzka

 

Trasa biegnie poprzez Ostróda - Lichtajny - Brzydowo - Ornowo - Kajkowo - Ostróda

Długość Szlaku: 22 km

Szlak żółty Mała Pętla Ostródzka - Ślad GPS

 

Propozycje użycia szlaku

 

Propozycja I

Najwygodniej rozpocząć wycieczkę w centrum Ostródy, dla zmotoryzowanych na Placu 1000-lecia jest zazwyczaj wystarczająco miejsc parkingowych - jeśli ich zabraknie to z pewnością znajdziesz wolne miejsce w pobliżu, na parkingu jednego z supermarketów. Jeśli zaczniesz jadąc na wschód – czyli w kierunku ul. Drwęckiej, znaki szlaku wyprowadzą cię z Ostródy ścieżką rowerową w kierunku Olsztyna. Potem jest miejscami trudny odcinek na dawnym torowisku, szczególne jak rozjeżdżę je quady lub ciągniki rolnicze. Dalej jedziemy widokowymi drogami asfaltowymi aż do Ornowa gdzie warto odwiedzić stary kościół. Następnie będzie odcinek polną drogą, za to z punktem widokowym na środku pół i ciekawym wąwozem w pobliżu którego są pozostałości grodziska Prusów, zamieszkujących niegdyś te tereny. Wrócisz do Ostródy od strony wsi Kajkowo i prosto przez miasto dojedziesz prowadzony przez znaki szlaku, z powrotem do Placu 1000-lecia.

Propozycja II

Wycieczkę można rozpocząć w dowolnym miejscu szlaku – w Kajkowie, w Brzydowie czy w Ornowie, po drodze zjeść obiad w jednej wielu z ostródzkich restauracji i jadąc dalej szlakiem wrócić do miejsca startu. Można też skorzystać z części żółtego szlaku by dostać się z Ostródy do Brzydowa, gdzie zmienisz szlak na czerwony lub zielony (patrz opis przy tych szlakach) wydłużając sobie wycieczkę.

Wielka pętla ostródzka

 

Trasa biegnie poprzez Ostróda - Lubajny - Stare Jabłonki - Szyldak - Kraplewo - Brzydowo - Smykowo - Turznica - Samborowo - Rogowo - Liwa - Ostróda.

Długość Szlaku: 68,4 km

Szlak zielony Wielka Pętla Ostródzka - Ślad GPS

 

Propozycje użycia szlaku

 

Propozycja I

Szlak zaczyna się i kończy w Ostródzie na Placu 1000-lecia, gdzie można też zaparkować samochód. To dosyć długi szlak i radzę go zdobywać po kawałku. Proponuję zatem wyjechać z Ostródy w kierunku wschodnim starą drogą w stronę Starych Jabłonek. Ze Starych Jabłonek pojedziesz dalej lasem w okolice Ostrowina. Za kolonią Ostrowin po odcinku leśnym jest trudny, choć krótki odcinek na skraju pradoliny Drwęcy. Kawałek dalej przejeżdżasz przez rzekę Drwęcę a za pradoliną proponuję odpoczynek na wieży widokowej, do której skieruje cię drogowskaz stojący przy szlaku.

W Szyldaku bądź ostrożny przy przekraczaniu drogi międzynarodowej nr 7, jeszcze kawałek polną drogą i wyjedziesz na asfalt przed rzeczką Grabiczka. Około 300 m za mostkiem na Grabiczce, po lewej w wąwozie rzeczki Dylewki jest ogromny głaz. Jak tylko znajdziesz ścieżkę w dół to z pewnością go nie przeoczysz.

Jeśli już nie masz siły lub ochoty na dalsza wycieczkę to na najbliższym skrzyżowaniu skręć w prawo a stary rowerowy czarny szlak grunwaldzki doprowadzi cię na skraj Ostródy skąd jadąc dalej żółtym szlakiem wrócisz na Plac 1000-lecia, czyli do początku zielonego szlaku.

Jeśli jednak jeszcze nie masz dość to szlak doprowadzi cię do Brzydowa, gdzie na końcu wsi proponuję skręcić wraz z żółtym szlakiem w kierunku Ornowa. Żółty szlak doprowadzi cię do Ostródy, zrobisz więc pół zielonego i pół żółtego szlaku a na liczniku będziesz miał na końcu trasy około 45 km.

W Brzydowie spotkasz też czerwony szlak, który jest pętlą o długości 29 km prowadzącą przez szczyt Dylewskiej Góry – patrz opis „Czerwona pętla na dylewska górę”

Jeśli 45 km to za dużo, to do Starych Jabłonek można wraz z rowerem dostać się pociągiem – skrócisz wtedy trasę o 10,5 km.

Propozycja II

Z Ostródy można wyjechać w kierunku zachodnim jadąc przy dworcu kolejowym, dalej przez groblę i tak zwany Żelazny Most. Dalej jedziesz przez dosyć długi leśny odcinek do mostu na kanale Elbląskim, przekraczasz go i wkrótce przejeżdżasz przez wieś Liwa. Za Liwą szlak prowadzi cię w kierunku Rogowa. Przy kanale Ostródzko-Elbląskim spotkasz szlak niebieski z Zalewa do Iławy a w Liwie czarny łącznik Liwa – Karnity.

Przed Samborowem szlak poprowadzi cię przez jaz na Drwęcy, obok zabytkowych bunkrów z I Wojny Światowej broniących mostu kolejowego. Kładka przez jaz jest wąska, dlatego trzeba tu będzie poprowadzić rower.

Od Turznicy do Nastajek polna droga czasem w sezonie zarasta wysoką trawą i trzeba prowadzić rower prawie przez kilometr. Osobiście jednak bardzo lubię ten odcinek właśnie szczególnie latem, gdy dookoła są tylko pola i prawie nie widać cywilizacji.

Za Nastajkami znów trzeba być ostrożnym przy przekraczaniu drogi krajowej nr 15 ale dalej już tylko mniej używany asfalt aż do Brzydowa, gdzie na początku wsi proponuję zmienić szlak na żółty skręcając w lewo, w kierunku Ornowa (patrz opis „Małej pętli ostródzkiej”).

Podobnie jak w poprzedniej propozycji przejedziesz około 45 km i podobnie możesz skrócić ten dystans jadąc do Samborowa wraz z rowerem pociągiem.

Propozycja III

Na szlaku są trzy stacje kolejowe, radzę jednak korzystać z przejazdów koleją z rowerem na początku wycieczki, bo jeśli nie uda ci się wejść z rowerem do pociągu to najwyżej pojedziesz następnym lub jutro. Na końcu trasy taka przygoda, szczególnie jeśli jest to ostatni pociąg, może być kłopotliwa.

W zależności zatem gdzie masz nocleg możesz dojechać pociągiem na stację w Ostródzie, Starych Jabłonkach lub Samborowie i przejechać część szlaku w dowolny sposób.

Pętla na Dylewską Górę

 

Brzydowo - Kraplewo - Dziadyk - Ryn - Bednarki - Miejska Wola - Dylewska Góra - Wysoka Wieś - Pietrzwałd - Rudno - Brzydowo.

Trasa biegnie poprzez Długość Szlaku: 29 km

Szlak rowerowy czerwony na Dylewską Górę - Ślad GPS

 

Propozycje użycia szlaku

 

Propozycja I

Proponuję rozpocząć wycieczkę na Dylewskiej Górze. Tam, przy wieży przeciwpożarowej jest parking, ale można też zostawić samochód przy Hotelu SPA lub pensjonacie Stara Szkoła. Wtedy można przy okazji wrócić tam na obiad. Proponuję pojechać ze szczytu od razu w dół przez polanę piknikową, leśną drogą w kierunku północno-wschodnim. Wtedy spora część trasy do Brzydowa prowadzi łagodnymi, długimi zjazdami.      Po drodze dwukrotnie spotkasz „Zieloną pętlę dookoła Dylewskiej Góry” a na odcinku od Kraplewa do Brzydowa również zielony szlak rowerowy zwany „Wielką pętlą ostródzką” oraz żółty szlak rowerowy zwany „Małą pętlą ostródzką”. Droga powrotna oczywiście musi zatem prowadzić pod górę i to około 160 m wysokości względnej. Ponad połowa trasy to mało ruchliwe wąskie drogi asfaltowe. Sklepy są w Rynie, Kraplewie, Brzydowie i Pietrzwałdzie. Ostatnie podjazdy są dosyć męczące ale na trasie jest sporo odcinków widokowych.

Propozycja II

Rozpoczynając trasę tak jak w Propozycji I można ją skrócić do około 17 km zjeżdżając w Bednarce w lewo w szlak zielony. Poprowadzi cię on kilka kilometrów lasem, by doprowadzić cię ponownie do czerwonego szlaku przed Pietrzwałdem. Skręcasz więc ponownie w lewo i jedziesz z powrotem na Dylewską Górę.

Propozycja III

Wędrówkę czerwonym szlakiem można oczywiście rozpocząć w każdym jego punkcie ponieważ jest on pętlą i zawsze doprowadzi do miejsca startu.

Dla bardziej wytrwałych proponuję rajd rowerowy z Ostródy. Lepiej jednak pojechać pętlę czerwonego szlaku w lewą stronę, ponieważ wtedy w drodze powrotnej jest więcej długich łagodnych zjazdów czyli trasa jest mniej męcząca. Jedź zatem z Ostródy wpierw żółtym szlakiem przez Kajkowo w kierunku Ornowa a w Brzydowie za skrzyżowaniem skręcisz w prawo w czerwony szlak. Po wjechaniu na Dylewską Górę, można sobie zrobić piknik na pięknej polance tuż za szczytem. Jeśli wcześniej poprosisz o zgodę leśniczego z Pietrzwałdu to będziesz mógł tam nawet rozpalić ognisko. W drodze powrotnej, przy kapliczce za Kraplewem skręcisz w prawo zmieniając szlak na żółty a za Lichtajnami możesz pojechać dalej prosto szosą zgodnie ze starymi znakami czarnego szlaku grunwaldzkiego. Po powrocie do Ostródy powinieneś mieć na liczniku około 45 km.

Zielona pętla dookoła Dylewskiej Góry

 

Pietrzwałd - Bednarki - Miejska Wola - Dylewo - Pląchawy - Klonowo - Wygoda - Lubstynek - Glaznoty - Pietrzwałd.

Trasa biegnie poprzez Długość Szlaku: 42,3 km

Szlak zielony dookoła Dylewskiej Góry - Ślad GPS

 

Propozycje użycia szlaku

 

Propozycja I

Proponujemy rozpocząć wycieczkę w Klonowie. Można tam przy pałacu bezpiecznie zostawić samochód a w sezonie nawet zamówić obiad, który z pewnością przyda się po 40 km rajdzie. Jest to szlak w formie pętli więc znaki doprowadzą cię z powrotem przed pałac w Klonowie na koniec wędrówki.

Po pierwszym kilometrze od startu trzeba ostrożnie przejechać 150 m drogą krajową, ale potem jest już bezpiecznie. Trochę lasem, trochę wśród pól, i choć znów przed Wygodą ponownie ostrożnie trzeba przejechać 150 m drogą krajową to widoki na polach za Lubstynkiem są warte pokonywania dużo większych trudności.

Za Glaznotami warto troszkę zboczyć z trasy by obejrzeć z bliska widoczny z drogi ogromny wiadukt dawnej linii kolejowej. Przed Zajączkami szlak skręca w prawo i tu również warto zejść z siodełka by obejrzeć kamienny grobowiec rodziny na miejscowym cmentarzyku. Znów 2 km lasem ale przed jego końcem zwolnij, żeby nie przegapić drogowskazu do kamienia ofiarnego, który znajdziesz ok. 150 m od drogi. Chwilę potem wyjedziesz na asfalt w kierunku Pietrzwałdu i napotkasz znaki czerwonego szlaku „Pętli na Dylewską Górę” który zniknie dopiero 2 km za Pietrzwałdem. Ponownie przyjemny odcinek przez las i w Bednarkach znów spotkasz znaki czerwonego szlaku "Pętli na Dylewską Górę", który będzie ci towarzyszył jeszcze kilka kilometrów. Na leśnej drodze asfaltowej spotkasz niebieski pieszy szlak grunwaldzki, zielony i żółty spacerowy i czerwony pieszy, które pojawią się na krótko i znikną rozchodząc w leśne drogi. W Gętlewie spotkasz żółty szlak łączący Wysoką Wieś na Dylewskiej Górze z "Polem bitwy pod Grunwaldem". Jaszcze tylko aleja ze starymi drzewami i za chwilę wrócisz do miejsca startu w Klonowie.

Propozycja II

Z miejsc noclegowych w okolicy Dylewskiej Góry można dojechać do zielonego szlaku jadąc w dowolnym kierunku, ponieważ okrąża on Dylewską Górę. Można wtedy przejechać krótszy lub dłuższy odcinek i wrócić kolejną drogą do Hotelu czy pensjonatu.

Propozycja III

Oczywiście podobnie jak większość pozostałych szlaków można go używać z dowolnego miejsca w dowolną stronę, ponieważ jest pętlą i za każdym razem wrócisz do miejsca startu.