Szkoła Podstawowa w Szyldaku Przyjazna Środowisku

Oświata 08.02.2018

Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty wyróżnił szkoły i placówki  podejmujące niestandardowe działania na rzecz środowiska przyrodniczego. W tym roku nagrodzono działania Szkoły Podstawowej w Szyldaku i kapituła przyznał certyfikat Szkoła Przyjazna Środowisku naszej placówce. W ramach działań proekologicznych szkoła cały czas ściśle współpracuje z Nadleśnictwem Jagiełek, Kołem Łowieckim „Drwęca”, Zespołem Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, sokolnikiem p. Łukaszem Glica oraz rodzicami. Otrzymanie certyfikatu „Szkoły Przyjaznej Środowisku” jeszcze bardziej mobilizuje społeczność szkoły w Szyldaku do podejmowania działań na rzecz lokalnego środowiska oraz edukacji z zakresu ochrony zasobów naturalnych, z którymi musimy żyć w ścisłej symbiozie.

By otrzymać certyfikat w miniony roku szkolnym, ale również w poprzednich latach, podjęto szereg działań związanych z ochroną środowiska jak również mających na celu pokazanie uczniom roli środowiska naturalnego w naszym codziennym życiu. Powstało wiele inicjatyw oraz programów, których założeniem było przedstawienie jak działać by nasze zasoby naturalne chronić i jak w rozsądny sposób z nich korzystać. Jako przykład działań można przytoczyć: przeprowadzenie warsztatów ekologiczne „Ptaki wokół nas” dla wszystkich 98 uczniów, założenie 11 budek lęgowych na terenie szkoły, zorganizowanie trzech spotkań z sokolnikiem, wykonanie 20 karmników. Odbyło się też Zimowe Ptakoliczenie (zarejestrowano około 200 ptaków), posadzono kilkaset drzew jako miejsce przyszłego domu dla ptaków, powstały 2 prezentacje multimedialne, „Patki szponiaste” i „Ptaki dziuplaki”, zmodernizowano szkolny ogród, posadzono kilkadziesiąt kwiatów i krzewów na terenie szkoły. Zorganizowano gminny konkurs plastyczny, w którym wzięło udział ponad 40 uczniów z 8 szkół podstawowych z terenu gminy Ostróda. Udostępniono też wystawę fotograficzną „Świat bagien – ulotne spojrzenia” Bogdana Przystupy, którą obejrzało ponad 120 uczniów i ponad 100 rodziców i mieszkańców Szyldaka. Nasi uczniowie zajęli V miejsce w konkursie Międzywojewódzkim Wiedzy Przyrodniczo – Ekologicznej.