Tłumy gości na Mazurskim Dniu Ziemniaka w Kraplewie

Gmina 01.10.2017

Ziemniaki na sto sposobów. Smacznie i zdrowo. To wszystko było w niedzielę w Kraplewie, można było smakować i próbować. Gotowanie „na żywo”, koncerty, degustacje potraw z ziemniaków i kiermasz lokalnej żywności - to tylko niektóre z atrakcji, które można było zobaczyć podczas jubileuszowej edycji X Mazurskiego Dnia Ziemniaka, która została wpisana w wieloletni Kalendarz imprez promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

 

Uroczystego otwarcia dokonali: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas, Prezes Pomorsko Mazurskiej Hodowli Ziemniaka w Strzekęcinie Franciszek Klim oraz Dyrektor Oddziału Szyldak Pomorsko Mazurskiej Hodowli Ziemniaka w Strzekęcinie Jan Rećko. Przez cały niedzielny dzień na terenie Dworu w Kraplewie królował ziemniak oraz wszystko to, co można z niego zrobić. Impreza przyciągnęła tłumy mieszkańców i gości, którzy jak sami przyznawali bawili się znakomicie. W programie znalazły się występy zespołów z Gminnego Centrum Kulturalno - Bibliotecznego w Samborowie, formacji SMASH oraz muzyczny wieczór w wykonaniu Dj Kostya. Atrakcją tego niedzielnego popołudnia był występ włoskiego wokalisty Marco Bocchino, który zapewnił widowni nie lada wrażeń, wychodząc do uczestników wydarzenia i bawiąc się razem z nimi w rytm włoskich przebojów.

Głównym punktem imprezy był konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z ziemniaków. O Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego oraz o Złotą Tarkę Wójta Gminy Ostróda rywalizowały 4 Sołectwa z terenu gminy.

Jurorzy po burzliwych obradach przyznali następujące miejsca:

I miejsce Sołectwo Lubajny " Lubajniaki Zwierzowianka"
II miejsce Sołectwo Naprom "Farszynki napromskie z zagrajem"
III miejsce Sołectwo Smykówko "Farszynki mazurskie"

Podczas wydarzenia w tym roku po raz pierwszy mieszkańcy Sołectw rywalizowali również w Rekreacyjnym Turnieju Sołectw o „Złotą Motykę Wójta Gminy Ostróda”, która trafiła do Sołectwa Turznica.

W Kraplewie nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, jak również stoisk promocyjnych i wystawowych. Na dzieci czekał lokalny wiewiór, który nawiązywał do tematyki herbu gminy Ostróda, który zabawiał najmłodszą część publiczności poprzez wspólną zabawę i drobne upominki.

Na zakończenie licznie przybyła publiczność miała możliwość kolejnej już degustacji potraw z ziemniaków w ramach pokazu kulinarnego przygotowanego przez Restaurację Krys-Stan z Olsztyna, członka sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”.

Organizatorem wydarzenia był Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gmina Ostróda oraz Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka.

Wszystkim uczestnikom imprezy dziękujemy i zapraszamy za rok!