TYDZIEŃ DLA ZIEMI - SPRZĄTANIE OKOLICY

Szkoła Podstawowa w Lipowie 18.05.2015

24 kwietnia 2015 r. przyłączyliśmy się do akcji SPRZĄTANIA współorganizowanej przez Gminę Ostróda. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi.

Najmłodsze dzieci porządkowały teren wokół szkoły nie pozostawiając ani jednego papierka. Dzielna klasa pierwsza wybrała się do pobliskiego lasu, gdzie aż roiło się od śmieci. Uczniowie pozbierali to, co mogli, a resztę zostawiono dla profesjonalnej firmy sprzątającej. Nie sposób bowiem bez specjalistycznego sprzętu oczyścić ten piękny zakątek leśny z gór śmieci. I tu od razu prośba do pracowników Gminy, aby dzikie wysypiska były bardziej kontrolowane, a kary surowsze. Równie duże wysypisko znajduje się w żwirowni za Lipowem, gdzie podrzucane są elementy wraków samochodów, telewizory, zapasy zimowe w słoikach itp. Przykry to widok dla młodego pokolenia, które chcemy nauczyć szacunku dla przyrody i dla samych siebie.

Starsi uczniowie, czyli klasy IV –VI oraz gimnazjum udali się do miejscowości, w których mieszkają pod opieką nauczycieli i tam porządkowali miejsca najbardziej zaniedbane - pasy przydrożne, przystanki, cmentarze. Zebrane śmieci pozostawiono w wyznaczonych przez Urząd Gminy miejscach w: Lipowie, Reszkach, Bałcynach, Smykówku, Smykowie. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w tę tak ważną dla naszego środowiska akcję. Mamy nadzieję, że dbanie o najbliższy teren, znajdujący się w naszym sąsiedztwie, stanie się nawykiem i czymś oczywistym bez wzbudzania niezdrowej sensacji.