550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie

Gmina 17.02.2023

W 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika i 480. rocznica jego śmierci. Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie związany z astronomem przygotował się do tej rocznicy w sposób szczególny. Organizatorami uroczystości był Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie oraz Gmina Ostróda. Wspomnienie urodzin wielkiego Polaka obfitowało w wiele niespodzianek. Uczniowie Gminy Ostróda przygotowali prezentacje planety bądź planetoidy, pokazy artystyczne i naukowe, które przyczyniły się do samodoskonalenia się dzieci i młodzieży. W dniu tym przyświecało nam hasło: Bądź sobą, sięgnij gwiazd - odkrywamy swoje talenty. Młodzi artyści i naukowcy ze szkół podstawowych i przedszkola Gminy Ostróda zachwycili swoimi występami, kreatywnością i odwagą.

Przypomnijmy, że Mikołaj Kopernik był prawnikiem, urzędnikiem, lekarzem, duchownym, doktorem prawa kanonicznego. Zajmował się astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Bywa też nazywany fizykiem i filozofem. Jego wszechstronne zainteresowania pozwalają nazywać go człowiekiem renesansu.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Bogusława Orzechowska, Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Grzegorz Kierozalski, Proboszcz Parafii pod wezwaniem Św. Stanisława w Samborowie ksiądz Krzysztof Górny, Przewodniczący Rady Gminy Ostróda Janusz Sadowski, Kierownik Referatu Oświaty Ewa Malinowska, Prezes Oddziału ZNP w Gminie Ostróda Arkadiusz Łopatowski, Dyrektor Gminnego Centrum Kulturalno – Bibliotecznego w Samborowie Marta Żeberek, Z-ca Dyrektora GCK-B Joanna Trzebiatowska, radni, dyrektorzy placówek oświatowych,sołtysi, Prezes Zarządu ZUOK RUDNO Leszek Rochowicz, Prezes OSP w Samborowie Leszek Kwiatkowski, Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Samborowie Krzysztof Burczak, Leśniczy Leśnictwa Drwęca Zbigniew Trzebiatowski, Leśniczy Leśnictwa Gierłoż Zygmunt Sarnowski, Przedstawiciele Rady Rodziców Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie. Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie.