BUDŻET GMINY OSTRÓDA NA ROK 2016

Gmina 29.12.2015

Rada Gminy Ostróda podczas XIV Sesji Rady Gminy w kadencji 2014-2018 jednogłośnie zagłosowała „za” projektem budżetu na rok 2016 przygotowanym przez Wójta Gminy Ostróda Bogusława Fijasa. Nie będzie to budżet łatwy, ale na pewno jest to budżet dobry, realny, taki który zabezpiecza funkcjonowanie samorządu we wszystkich obszarach, zabezpiecza środki na oświatę, drogi, gospodarkę komunalną – mówi Bogusław Fijas, Wójt Gminy Ostróda.

Planowane dochody w roku 2016 wyniosą 54 203 353,00zł i będą o około 3,5 mln zł mniejsze od planowanego wykonania w 2015r., a więc zakłada się zmniejszenie o ok. 6,1% w stosunku do roku poprzedniego. Natomiast wydatki budżetowe kształtują się na poziomie 53 478 353,00zł w tym wydatki inwestycyjne 7 731 345,00 zł. Wydatki budżetowe będą o ok. 15,8mln zł mniejsze od planowanego wykonania w 2015roku, a więc zakłada się zmniejszenie w stosunku do roku poprzedniego o 22,8%. Wzorem lat ubiegłych wydatki budżetu na 2016 rok obejmują zadania jednostek pomocniczych gminy ze środków funduszu sołeckiego w wysokości 687 695,00 zł Wydatki te pozytywnie wpłyną na poprawę stanu miejscowej infrastruktury. Tak duże zmiany zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków są w głównej mierze spowodowane prowadzeniem i długotrwałym zamykaniem projektu pn. „Budowa infrastruktury technicznej dla strefy przedsiębiorczości w Gminie Ostróda”. Realizacja zadania poszerzyła ofertę gospodarczą Gminy Ostróda o kolejne tereny inwestycyjne. W ramach wartego ponad 12 mln zł projektu wybudowane zostały sieci: kanalizacyjna, wodociągowa, energetyczna i telekomunikacyjna oraz nowe drogi i chodniki. Celem budowy infrastruktury technicznej dla strefy przedsiębiorczości w Gminie Ostróda było stworzenie przedsiębiorstwom korzystnych warunków do inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej poprzez kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych. Nie bez znaczenia jest fakt, że realizacja projektu powinna mieć istotny wpływ na tworzenie nowych miejsc pracy.

Główne zadania inwestycyjne w 2016 roku, na które przeznaczono fundusze to m.in.
- kontynuacja porządkowania gospodarki wodno-ściekowej gminy (Ostrowin, Morliny, Lichtajny, Ryńskie),
- kontynuacja budowy sieci szerokopasmowej Polski Wschodniej,
- inwestycje drogowe (Międzylesie, Kajkowo, Lubajny, Wałdowo).

Warto wspomnieć, że uchwalony projekt budżetu Gminy Ostróda na rok 2016 zakłada nadwyżkę budżetową na koniec przyszłego roku na poziomie 725 000zł, która zostanie przeznaczona na spłatę zaciągniętych wcześniej zobowiązań kredytowych.

Projekt budżetu Gminy Ostróda na rok 2016 pozytywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie. Pozytywną opinię RIO uzyskał również projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Ostróda na lata 2016 – 2029.