Delegacja nauczycieli Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu z wizytą w Joseph-König Gymnasium Haltern.

Szkoła Podstawowa w Durągu 02.06.2016

Delegacja nauczycieli Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu na zaproszenie Dyrektora i nauczycieli Joseph-König Gymnasium Haltern uczestniczyła w spotkaniu nauczycieli obu szkół w Haltern am See.

Wizyta trwała cztery dni, w terminie od 24.05.2016r. do 27.05.2016r.

Nauczyciele oddali hołd ofiarom katastrofy lotniczej we francuskich Alpach, która miała miejsce 24. marca 2015r. Pani Dyrektor Grażyna Lipińska wspólnie z nauczycielami, Panią Jolantą Sakowicz-Ciesielską, koordynatorem wymiany polsko-niemieckiej, Panią Anną Błaszkiewicz , Panią Magdaleną Jankowską i Panią Anną Małecką przywiozła ze sobą drzewko, cis, by wspólnie z Dyrektorem niemieckiej szkoły Ulrichem Wessel oraz innymi nauczycielami posadzić je jako symbol naszej współpracy, a przede wszystkich wsparcia dla społeczności szkoły w Haltern.

Nasiona sadzonki cisu jak i wcześniejsze osiemnaście rosnących przy naszym Gimnazjum w Durągu zostały poświęcona w 2006 roku przez ówczesnego Papieża Benedykta XVI podczas jego wizyty w Polsce .

W programie oprócz zwiedzania okolicznych miejscowości, Lippramsdorf, Senden oraz hansatyckiego miasta Münster byliśmy gośćmi Burmistrza miasta Haltern, Pana Bodo Klimpel. Pan Burmistrz podkreślał znaczenie naszej współpracy i cieszył się z sukcesów naszych corocznych projektów.

Dyrektor niemieckiego gimnazjum , pan Urlich Wessel zaznaczył, że współpracują obecnie ze szkołą w Hiszpanii, Anglii i Holandii ale polska szkoła - Gimnazjum w Durągu ma najdłuższy staż współpracy, od 1999r.

Nauczyciele zwiedzili szkołę oraz wzięli udział w lekcjach prowadzonych przez niemieckich kolegów . Bardzo interesującym doświadczeniem była lekcja prewencji przeciwalkoholowej. Uczniowie wyposażeni w gogle symulujące widzenie osoby pod wpływem alkoholu musieli przejść po śladach i zbierać rozsypane przedmioty. Zajęcia zakończyły się samodzielnie wyciągniętymi wnioskami przez uczniów na temat niszczących skutków picia alkoholu i zagrożenia dla siebie samego i innych.

Wspólna, polsko-niemiecka integracja miała miejsce podczas gry w golfa w miejscowości Senden.

Nauczycielki z Durąga na czele z Panią Dyrektor, Grażyną Lipińską dzielnie radziły sobie podczas zmagań na polach golfowych.

Była to już druga wizyta nauczycieli naszej szkoły w Joseph-König Gymnasium Haltern.

Pierwsze spotkanie w Haltern odbyło się w 2010 roku.

Niemieccy nauczyciele i Dyrektor Gimnazjum w Haltern gościli już u nas w 2008 i 2014r. Planowane już są następne wizyty. Dyrektor niemieckiego gimnazjum i nauczyciele bardzo chętnie odwiedzą nas ponownie. Niemieccy uczniowie również z utęsknieniem czekają na następna wizytę w naszej szkole , poznawanie naszej okolicy, regionu Warmii i Mazur.

34567Haltern004Haltern005Haltern007Haltern018Odjazd