Dzień Sołtysa w Gminie Ostróda

Gmina 16.03.2015

13 marca br. miało miejsce spotkanie z okazji Dnia Sołtysa. Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas zaprosił na kameralną uroczystość wszystkich Sołtysów z terenu Gminy Ostróda, którym złożył życzenia pomyślności, wytrwałości i zdrowia, a także pogratulował aktywności i wielu interesujących przedsięwzięć na wiejskich obszarach naszej gminy. Zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać prelekcji w wykonaniu prof. dr hab. Stanisława Achremczyka pt. „Sołtys Król Wiejski”.

Funkcja Sołtysa ma wielowiekową tradycję. Sołtys to lider polskiej wsi, który na co dzień zajmuje się sprawami swoich lokalnych społeczności. Cechuje się pracowitością, sumiennością, skrupulatnością i otwartością na potrzeby mieszkańców. W dużej mierze od zaangażowania i pomysłowości gospodarza wsi zależy rozwój danego sołectwa. To właśnie Sołtys potrafi zintegrować mieszkańców i wyzwolić w nich aktywność do działania na rzecz środowiska wiejskiego.