Gmina Ostróda wysoko w rankingu rozwoju społeczno-gospodarczego

Gmina 12.12.2016

Prof. dr hab. Eugeniusz Sobczak, wykładowca na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej - jest twórcą rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego.

Według Serwisu Samorządowego PAP ranking ten ma na celu monitorowanie zróżnicowanego rozwoju społeczno-ekonomicznego wszystkich gmin i regionów w Polsce oraz ich promocję na bazie opracowanych wzorców-dobrych praktyk.

 

Ranking został stworzony na podstawie 15 wskaźników, łącznie określających poziom rozwoju społeczno-gospodarczego na danym terytorium. Pod uwagę brano m.in. takie wskaźniki jak poziom nakładów inwestycyjnych, udział dochodów własnych, przedsiębiorczość, saldo migracji czy odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

Podkreślmy, że Gmina Ostróda jest jedyną spośród 9 wchodzących w skład Powiatu Ostródzkiego, która w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowała dodatnie saldo migracyjne, a więc gdzie per saldo przybyło mieszkańców.

Ranking, co naturalne i oczywiste, uwzględnia podział na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie i miasta na prawach powiatu. Pośród 1563 gmin wiejskich w Polsce nasza Gmina Ostróda uplasowała się na 106 miejscu. W Województwie Warmińsko-Mazurskim wyżej uplasowały sie jedynie 4 gminy, a mianowicie Stawiguda (40 lokata), wiejska Elbląg (64), Kurzętnik (70) i Dywity (102). Jak łatwo zatem ustalić, uzyskaliśmy 5. wynik w naszym województwie. Za nami, m.in. Jonkowo (112), wiejska Iława (189) i Gietrzwałd (223).

Tak naprawdę nie chodzi jednak o „ściganie się” w tego typu rankingach czy plebiscytach, ale o rzeczywisty i zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy, a tego typu zestawienia jedynie potwierdzają, że dzięki zaangażowaniu miejscowej społeczności i lokalnych przedsiębiorców nie odstajemy od samorządowej czołówki. 


Źródło: Link do Serwisu Samorządowego PAP:

http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/170222/Ranking-raz-jeszcze--Ponownie-publikujemy-zestawienie-gmin-pod-wzgledem-zrownowazonego-rozwoju