Gminne Święto Plonów w Tyrowie

Gmina 10.09.2012

8 września 2012r. w miejscowości Tyrowo Gmina Ostróda świętowała zakończenie żniw. Dla każdej rodziny, mieszkającej na wsi wiosna i lato są okresem wytężonej pracy. Wszyscy z szacunkiem i uznaniem pamiętamy o naszych żywicielach-polskich rolnikach, którym zawdzięczamy to, że na naszych polskich stołach jest pachnący chleb. Dziś dożynki są świętem dobrze wypełnionego obowiązku. Przybrały one inny charakter, ale nadal traktuje się je bardzo poważnie i gorliwie się do nich przykłada, darząc szacunkiem każdy zebrany kłos i ziarno. Nadal mają swój rytm, porządek i swe uświęcone tradycją zwyczaje.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną podczas której poświęcono chleby, wieńce i dary dożynkowe. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy gminnych dożynek oraz zaproszeni goście przeszli w korowodzie dożynkowym przy dźwiękach orkiestry dętej na plac obchodów Święta Plonów. Uroczystego otwarcia Dożynek Gminnych 2012 dokonał Wójt Gminy Ostróda Bogdan Bartnicki. Zgodnie z wielowiekową tradycją na ręce Pana Wójta złożony został bochen chleba przez Starostów Dożynkowych, którymi byli Pani Elżbieta Tomczyk i Pan Marian Jurkiewicz. Następnie Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pan Gustaw Marek Brzezin, Dyrektor Biura Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Pani Maria Bąkowska oraz Wójt Gminy Ostróda dokonali uroczystego wręczenia rolnikom honorowych odznaczeń Ministra Rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa”. Zgodnie z tradycją przekazano chlebki dożynkowe upieczone z tegorocznych zbóż Sołtysom oraz mieszkańcom z terenu Gminy Ostróda, aby zostały one podzielone wśród mieszkańców sprawiedliwie, by wystarczyło ich przez cały rok. Uczestnicy Dożynek mieli okazję zobaczyć bardzo bogaty w tym roku program artystyczny. Podczas występów komisja konkursowa wybrała „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Jury przyznało pierwsze miejsce dla wieńca z miejscowości Zwierzewo, drugie miejsce zajął wieniec z miejscowości Tyrowo, trzecie Samborowo. W tym roku po raz kolejny sołectwa oraz miejscowości z terenu Gminy Ostróda rywalizowały w konkursie „Najciekawsze stoisko wiejskie”. Komisja konkursowa, oceniając stoiska brała pod uwagę: prezentację: kultury, tradycji, strojów ludowych, dorobku artystycznego, produktów lokalnych (wraz z degustacją) oraz atrakcji turystycznych danego regionu; formę i estetykę wyglądu; innowacyjność promocji; nawiązanie do tradycji kulturowych Warmii i Mazur; jakość obsługi stoiska. Jury przyznało pierwsze miejsce dla miejscowości Tyrowo, drugie miejsce zajął Durąg, trzecie Lubajny - Zwierzewo. W tym roku nie zabrakło również konkurencji sportowych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Szczególnie widowiskowe okazały się zawody STRONGMAN. Spośród różnorodnego programu sportowo-rekreacyjnego każdy mógł wybrać coś dla siebie. Doniosłym wydarzeniem Święta Plonów było rozstrzygnięcie konkursu „Estetyczna Wieś”. Pierwsze miejsce w tym roku zostało przyznane miejscowości Lubajny – Nowe Siedlisko, drugie miejsce zajęło Sołectwo Stare Jabłonki, trzecie Sołectwo Smykowo, czwarte Sołectwo Reszki. Na placu obchodów dożynek nie zabrakło również atrakcji dla dzieci takich jak: trampolina, zjeżdżalnia, czy możliwość przejażdżki kucykiem, jak również stoisk promocyjnych i wystawowych. Specjalnie dla gości wystąpił zespół muzyczny „THE MOLL” oraz zespół cygański „HITANO”. Zabawa taneczna trwała do późnych godzin nocnych.