GMINNY FESTIWAL DYNI DURĄG 2023

Gmina 09.10.2023

Po raz czwarty w Durągu odbył się Festiwal Dyni Durąg 2023. Obok dyni bohaterem festiwalu były także dary lasu. Wydarzenie zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie DURĄG XXII wieku dzięki współfinansowaniu ze środków Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Olsztynie, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółka Akcyjna – Partnera wydarzenia oraz Lasów Państwowych - Partnera wydarzenia jak również Gminy Ostróda. Głównymi organizatorkami wydarzenia były Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Durągu przy ogromnej pomocy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Durągu, na których zawsze mogą liczyć.

 

Impreza rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Durągu. Następnie w zabytkowym parku rozpoczęło się dyniowo-leśne szaleństwo. Ważnym punktem programu festiwalu były musztra paradna i pokaz jazdy konnej Pierwszego Pułku Ułanów Krechowieckich im. B. Mościckiego przeprowadzona przez Rotmistrza Adama Sujeckiego. Pokaz sprawności ułańskiej oraz imponujące swoim pięknym wyglądem konie okazały się prawdziwą ucztą dla oczu i serc przybyłych gości.

 

Głównym punktem festiwalu były konkursy kulinarne:

 

  • Konkurs na najlepszą zupę z dyni

I miejsce – KGW Turznica

II Miejsce KGW Idzbark
III Miejsce KGW Brzydowo

  • Konkurs na najlepszą potrawę z darów lasów

I miejsce Sołectwo Zajączki
II miejsce KGW Naprom
III miejsce KGW Smykówko

Wyróżnienia: KGW Międzylesie, KGW Zwierzewo

 

W trakcie wydarzenia odbył się także konkurs na największą dynię, w którym zwyciężyła Pani Joanna Filipowiak z Brzydowa ze swoją 47 kilogramową dynią i otrzymała tytuł najlepszego hodowcy dyń w Gminie Ostróda w 2023 roku.

 

 

 

Ważnym punktem imprezy była zaprezentowana przez Nadleśnictwo Olsztynek ekspozycja wystawiennicza w mobilnym punkcie edukacyjnym „Las w szkatułce”, punkt cieszył się ogromną popularnością wśród dzieci i dorosłych, którzy mogli się wiele dowiedzieć na temat walorów prozdrowotnych żywności pochodzenia leśnego.

 

 

Zorganizowano także wiele atrakcji dla dzieci: warsztaty leśne dla dzieci – smakołyki z lasu oraz dwie ogromne zjeżdżalnie, można było także pojeździć na kucykach oraz bryczkami, poszukać skarbów dzięki Stowarzyszeniu Historyczno-Poszukiwawczemu POGRANICZE z Ostródy, które przygotowało także wystawę swojej kolekcji oraz sprzętu używanego do poszukiwań.  Całej imprezie towarzyszył koncert Warmińsko-Mazurskiego Kwartetu Smyczkowego oraz pieśni kawaleryjskich „Malowani”, wszyscy uczestnicy mogli bezpłatnie degustować wspaniałych i różnorodnych potraw z dyni i darów lasu przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i Sołectwa Gminy Ostróda.