I KRAJOWY ZJAZD RODZINNYCH DOMÓW POMOCY w Samborowie

Gmina 12.02.2014

W dniach 8-9 luty 2014 roku w Samborowie w Rodzinnym Domu Pomocy „Leoniszki” odbył się I KRAJOWY ZJAZD RODZINNYCH DOMÓW POMOCY. Rodzinny Dom Pomocy w Samborowie specjalizuje się w opiece nad osobami trwale chorymi somatycznie w tym cierpiącymi na Chorobę Alzheimera i choroby demencyjne. Jest to pierwsza tego typu placówka w naszej Gminie odpowiadająca standardom europejskim. W października 2013 roku została ona nagrodzona przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej nagrodą za nowatorskie rozwiązania w dziedzinie pomocy społecznej za 2013 rok.

W Polsce funkcjonuje obecnie 19 Rodzinnych Domów Pomocy . Na I Krajowy zjazd przyjechali przedstawiciele z 17 placówek z: z Gdańska, Olsztyna, Poznania, Warszawy, Katowic i Krakowa.

Zjazd zakończył się sukcesem. Podjęto na nim ważne decyzje w celu poprawy warunków pracy i możliwości rozwoju sprawdzonej na rynku tej formy całodobowej opieki dla osób starszych i niepełnosprawnych. W tej właśnie sprawie wszyscy uczestnicy Zjazdu na zakończenie podpisali LIST OTWARTY DO MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ W SPRAWIE RODZINNYCH DOMÓW POMOCY.

Gośćmi Zjazdu byli: Pani Elżbieta Bronakowska Dyrektor MOPS Olsztyn, Pani Barbara Wróblewska krajowy koordynator ds. konsultacji w sprawie nowej Ustawy o Pomocy Społecznej

Rodzinny dom pomocy to nowa forma pobytu stałego dla osób kierowanych przez GOPS i MOPS. Zasady kierowania i odpłatności za pobyt są takie jak w przypadku kierowania do Domów Pomocy Społecznej. Reguluje to Rozporządzenie MPiPS z 31 maja 2012 oraz Ustawa i Pomocy Społecznej z 2004 roku.