Komunikat Wójta Gminy Ostróda w sprawie biogazowni w Lubajnach

Gmina 10.10.2023
W związku z toczącym się postępowaniem administracyjnym w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji polegającej na budowie biogazowni rolniczej o mocy do 1,5 MWe na dz. 398/1, 308/1, 270/4, 270/10, 246 obręb 0017 Lubajny, oraz licznymi zapytaniami i obawami związanymi z tą inwestycją, zapewniam Państwa o pełnym wsparciu z mojej strony dla mieszkańców Lubajn, Nowego Siedliska i okolic. Zrobię wszystko, co umożliwią mi przepisy prawa, aby komfort życia w Państwa miejscowościach nie uległ pogorszeniu.

Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej do Urzędu Gminy Ostróda został złożony przez firmę Łukosz Sp. z o. o. dnia 10 marca br., a Wójt Gminy Ostróda jako organ właściwy do wydania decyzji musi prowadzić procedurę administracyjną.

Wszczęcie postępowania nie zapewnia inwestorowi uzyskania pozytywnej decyzji. Organ musi przeprowadzić pełne postępowanie aby zebrać dowody i materiały przed wydaniem decyzji. Dlatego już 27 kwietnia br. wydałem postanowienie o konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i sporządzenia raportu w pełnym zakresie ze szczególnym uwzględnieniem emisji zanieczyszczeń do powietrza, ochrony przed hałasem, oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko gruntowo-wodne, gospodarki ściekowej, odpadami, a także możliwymi konfliktami społecznymi.

Pomimo uzyskania części pozytywnych opinii, zobligowałem inwestora do zmiany raportu w zakresie obsługi komunikacyjnej biogazowni. Taka zmiana wymaga ponownych opinii i uzgodnień. Na tym etapie zostanie powtórnie zagwarantowany udział społeczeństwa, w którym z dokumentacją sprawy może zapoznać się każdy zainteresowany.