konferencja inaugurująca projekt pn. „Ostródzko – Iławski Obszar Funkcjonalny”

Gmina 23.01.2014

21 stycznia br. miała miejsce konferencja inaugurującą rozpoczęcie realizacji projektu pn. „Ostródzko – Iławski Obszar Funkcjonalny”. Ostródzko-Iławski Obszar Funkcjonalny leży w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego i obejmuje obszarowo tereny administracyjne sześciu następujących gmin: Miasto Ostróda, Miasto Iława, Gmina Iława, Gmina Ostróda, Gmina Miłomłyn, Gmina Morąg i Powiat Ostródzki. Zakres terytorialny zachowuje ciągłość przestrzenną i łączy ze sobą dwie części dwóch powiatów: iławskiego i ostródzkiego.

Warto przypomnieć, że inicjatywa utworzenia Ostródzko – Iławskiego Obszaru Funkcjonalnego została wysoko oceniona w skali kraju w ramach konkursu projektów do Programu Regionalnego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009 - 2014 pn. „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego” (na 83 oceniane projekty, nasz uplasował się na 5 miejscu listy rankingowej, a tylko 15 projektów uzyskało wsparcie)
       Wart podkreślenia jest fakt, że jest to jedyny projekt, który uzyskał dofinansowanie z terenu województwa warmińsko – mazurskiego w ramach wspomnianego Programu. Jest to jedna z nielicznych inicjatyw samorządów naszego województwa, którego głównym celem jest wzrost potencjału społeczno - gospodarczego tworzonego obszaru funkcjonalnego poprzez określenie, a następnie realizację wspólnych celów i kierunków rozwoju. W ramach przedmiotowego projektu zostanie opracowana Zintegrowana Strategia Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Ostródzko-Iławskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz dokumentacje projektowe w postaci projektów budowlanych dla najbardziej strategicznych inwestycji jak również Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.
Całkowita wartość projektu wynosi 2 638 590 zł, z czego dofinansowanie stanowi kwotę 2 242 802 zł.