Kongres „Laboratorium Wymiany”

Szkoła Podstawowa w Durągu 04.11.2016

3 i 4 listopada w Centrum Konferencyjnym POLIN w Warszawie spotkało się 200 nauczycieli i innych organizatorów polsko-niemieckich spotkań młodzieży szkolnej z Polski i Niemiec na kongresie PNWM „Laboratorium Wymiany”.

 

Pani Jolanta Sakowicz-Ciesielska nauczyciel języka niemieckiego i koordynator wymiany z JKG Haltern w Niemczech reprezentowała naszą szkołę na kongresie.

Słowo powitalne wygłosiła Marzenna Drab, Podsekretarz Stanu w MEN. Podczas otwarcia minister Drab stwierdziła: "Dziękuję wszystkim zaangażowanym w polsko-niemiecką wymianę młodzieży. To oni przekazują młodym ludziom ważną umiejętność ciekawości i otwarcia na świat. PNWM daje młodzieży możliwość spotkania. To, czego uczestnicy uczą się podczas wymiany, to ważny segment nauki, który wpływa na przyswajanie wiedzy."

Uczestnicy spotkania wspólnie pracowali nad nowymi pomysłami, tematami i metodami pracy dla projektów wymiany uczniów. W trakcie warsztatów i dyskusji dzielili się swoimi doświadczeniami. W polsko-niemieckich grupach pochylili się między innymi nad tematami: różnorodności polsko-niemieckich projektów, wykorzystania najnowszych mediów, kompetencji międzykulturowych kadry i uczestników, a także zdobywania środków finansowych.

Miejsce wymiany w szkole

Poprzez kongres PNWM chciała zwrócić uwagę na miejsce i rolę wymiany w szkole oraz na znaczenie wymiany polsko-niemieckiej dla połączenia edukacji formalnej i pozaformalnej. W dyskusji na ten temat wzięli udział między innymi Gernot Stiwitz, dyrektor Urzędu ds. Wymiany Szkolnej przy niemieckim Sekretariacie Konferencji Ministrów Oświaty oraz Grzegorz Chorąży, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Pierwsze duże spotkanie

„Laboratorium Wymiany” to pierwsze tak duże spotkanie osób zajmujących się polsko-niemiecką wymianą uczniów pomiędzy szkołami w Polsce i Niemczech. PNWM zainicjowała je z okazji swojego jubileuszu 25-lecia. Celem kongresu jest budowanie trwałych relacji pomiędzy szkołami z Polski i Niemiec.