Mistrzostwa świata 2013 dla Starych Jabłonek

Sport 09.04.2011

Decyzją światowej federacji siatkówki, FIVB w Lozannie organizację mistrzostw świata w siatkówce plażowej w 2013 roku przyznano Starym Jabłonkom przy kompleksie hotelowym Anders. Jest to bezprecedensowy sukces Pana Tomasza Dowgiałło, dyrektora organizacyjnego turnieju i zarazem dyrektora generalnego Hotelu Anders w Starych Jabłonkach. Jest to także duża korzyść dla regionu.


 


O mistrzostwach świata w Starych Jabłonkach mówiło się już od dłuższego czasu. Warunkiem odbycia się takiej imprezy była dwukrotna organizacja turnieju Grand Slam w tej samej miejscowości. Przypomnijmy, takie zawody miały w Starych Jabłonkach miejsce już w tamtym roku, a w tym będą kolejne.

Organizatorzy Mazury Grand Slam spodziewali się takiego wyróżnienia, a potwierdzenie miało być tylko formalnością. - W piątek tj. 08.04.2011r. zarząd światowej federacji siatkówki FIVB podjął decyzję, że ostatecznie mistrzostwa odbędą się właśnie w Starych Jabłonkach. Tomasz Dowgiałło, dyrektor turnieju powiedział, że w zasadzie to nikt nie chciał konkurować i nikt nie był na tyle silny, żeby się przeciwstawić tej propozycji organizacji mistrzostw świata w Starych Jabłonkach.

O wielkości i randze imprezy przyznanej Starym Jabłonkom niech świadczą dane z MŚ w 2009 w Stavanger:

- 25 międzynarodowych stacji telewizyjnych relacjonowało na żywo mecze finałowe - w roku 2007 było ich "tylko" cztery;

- 40 międzynarodowych stacji telewizyjnych retransmitowało wydarzenia z turnieju mistrzowskiego (14 w roku 2007), w tym: Universal/NBC (USA), DSF (Niemcy), Television Espanola (Hiszpania), Supersport (RPA), NOS (Holandia), Globo (Brazylia), Polsat (Polska) and ASBU (telewizja arabska);

- Łączna  liczba widzów oglądających zmagania na piasku to 1,65 miliarda, zamieszkujących 120 państw;

- 426 godzin transmisji z meczów turnieju mistrzowskiego;

- Pula nagród - 1 milion dolarów.