Mistrzostwa Świata w Piłce Plażowej Stare Jabłonki 2013

Sport 28.06.2013

Już od poniedziałku tj. od 1 do 7 lipca na terenie naszej gminy w Starych Jabłonkach, odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Plażowej „FIVB Beach Volleyball World Championships MAZURY 2013”. Można powiedzieć, że jest to jedna z najważniejszych imprez sportowych, które odbywają się w tym roku w Polsce.

Harmonogram rozgrywek przedstawia się następująco:

- Turniej Główny Kobiet 1-5.07.2013,

- Turniej Główny Mężczyzn 2-6.07.2013,

- Finały Kobiet 6.07.2013,

- Finały Mężczyzn 7.07.2013.

Organizatorzy imprezy tj.: Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB), Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS), Hotel ANDERS w Starych Jabłonkach przeznaczyli na nagrody w sumie 1 mln USD, a koszt organizacji całej imprezy to 8 mln złotych.

W rywalizacji nad jeziorem Szeląg Mały wezmą udział najlepsze pary rankingu FIVB: Pedro-Bruno, Smedins J.-Samoilovs i Gibb-Patterson (mężczyźni) oraz Talita-Lima, Meppelink-van Gestel i Maria Clara-Carol (kobiety). W zmaganiach wezmą udział też Polacy - pary Grzegorz Fijałek - Mariusz Prudel (obecnie na czwartym miejscu w rankingu FIVB), Michał Kądzioła - Jakub Szałankiewicz, Jarosław Lech - Damian Wojtasik, Piotr Kantor - Bartosz Łosiak, Kinga Kołosińska - Monika Brzostak, Renata Bekier - Agata Oleksy oraz Daria Paszek - Katarzyna Kociołek.

Mecze rozgrywane będą na stadionie głównym, gdzie zasiądzie 9 tys. osób oraz na czterech pozostałych boiskach.

Program imprez towarzyszących

Cechą charakterystyczną turniejów organizowanych w Starych Jabłonkach jest bogaty program imprez rozrywkowych, który już na stałe wpisał się w organizację wydarzenia.

Gorąca atmosfera panuje tu zarówno na stadionach jak i poza nimi. Wokół boiska głównego królują rytmy brazylijskiej samby i entuzjastyczny doping kibiców. Dodatkowe atrakcje to pokazowe mecze VIP-ów i występy cheerleaderek. Każda z osób obecnych na imprezie może liczyć na ciekawe gadżety od sponsorów i organizatorów Mistrzostw.

Poza stadionami odbywają się gry i zabawy dla dzieci, animacje dla fanów, spotkania z zawodnikami, pokazy kulinarne i prezentacje sponsorskie. Wieczorne imprezy to czas na koncerty, występy kabaretowe, pokazy barmańskie, dyskoteki i pokazy sztucznych ogni.

W tym roku organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla kibiców, a jedną z największych będzie pływająca, sztuczna wyspa na jeziorze Szeląg Mały, z pełnowymiarowym boiskiem do siatkówki plażowej, na którym odbywać się będą mecze pokazowe!

Siatkówka plażowa

Siatkówka plażowa to dyscyplina olimpijska, w której dwa dwuosobowe zespoły rywalizują na piaszczystym boisku. Historyczny, pierwszy mecz w tej dyscyplinie rozegrano na plażach Kalifornii w USA w latach dwudziestych XX wieku. W ostatnich latach siatkówka plażowa stała się niezwykle atrakcyjnym i medialnym produktem z doskonałą oglądalnością telewizyjną.

Pod względem liczby osób uprawiających siatkówkę plażową profesjonalnie i amatorsko, liczby organizowanych imprez, liczby transmisji telewizyjnych oraz wartości marketingowych, to najdynamiczniej rozwijająca się dyscyplina sportu na świecie.

Podstawowe zasady gry w siatkówkę plażową:

-      Mecz wygrywa zespół, który pierwszy wygra dwa sety.

-   W dwóch pierwszych setach zespoły grają do 21 punktów, ewentualny trzeci set do 15 punktów. W obu przypadkach do zakończenia meczu potrzebne jest uzyskanie przez jedną z drużyn 2-punktowej przewagi.

-      Drużyny zmieniają strony boiska po każdych 7 zdobytych punktach w ciągu dwóch pierwszych setów i po każdych 5 punktach w secie trzecim.

-      Czas pomiędzy poszczególnymi akcjami nie może być dłuższy niż 12 sekund.

-      Każdy zespół ma prawo do 30-sekundowej przerwy w secie.

-      Przerwa pomiędzy setami - 60 sekund.

-      Wysokość siatki - kobiety: 2,24 m, mężczyźni: 2,43 m.

-      Wielkość całego boiska do gry: 8 x 16 m.

Informacja która robi ogromne wrażenie to dane o oglądalności telewizyjnej Mistrzostw Świata w Rzymie w 2011

Mistrzostwa FIVB Beach Volleyball Swatch World Championships Rome 2011 były pokazywane przez 47 stacji telewizyjnych z całego świata. Sygnał docierał do 137 krajów. Łączna liczba widzów, którzy oglądali Mistrzostwa Świata to 837 milionów a biorąc pod uwagę powtórki - 1,65 miliarda.

Mistrzostwa Świata w siatkówce plażowej

Mistrzostwa Świata w siatkówce plażowej są pod patronatem FIVB od 1997 roku. Po raz pierwszy odbyły się w Los Angeles, turniej mistrzowski organizowany jest co dwa lata. W 2003 roku turniej odbył się w Rio de Janeiro, gdzie wcześniej dziesięciokrotnie rozegrano nieoficjalne mistrzostwa świata w „plażówce”. Dotychczas najwięcej medali w historii zdobyły drużyny brazylijskie, które szesnastokrotnie stawały na podium. W zawodach startuje 96 par - 48 żeńskich i 48 męskich.

Organizatorzy poprzednich edycji Mistrzostw Świata w siatkówce plażowej:

2011 - Rzym (Włochy)

2009 - Stavanger (Norwegia)

2007 - Gstaad (Szwajcaria)

2005 - Berlin (Niemcy)

2003 - Rio de Janeiro (Brazylia)

2001 - Klagenfurt (Austria)

1999 - Marsylia (Francja)

1997 - Los Angeles (USA)

Więcej informacji o zawodach oraz szczegółowy program i harmonogram rozgrywek można znaleźć na stronie www.worldtour.pl

Informacje i zdjęcia pochodzą z materiałów udostępnionych na stronie internetowej www.worldtour.pl