Na Dylewskiej Górze powstało muzeum skalne

Gmina 03.12.2015

Przy ścieżce dydaktycznej na Dylewskiej Górze powstało lapidarium. Jest to wspólny projekt Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie oraz Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Muzeum skalne powstało na polanie przy ścieżce edukacyjnej. W lapidarium zgromadzono kilkanaście najciekawszych pod względem geologicznym głazów narzutowych występujące w okolicach Wzgórz Dylewskich.

 

- Największy spośród nich został wydobyty z pola w okolicach Złotowa, koło Lubawy – tłumaczy Alicja Szarzyńska, kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej i zarazem jedna z inicjatorek powstania lapidarium. – Poszukiwania głazów rozpoczęliśmy w ubiegłym roku. Okazy w większości zostały wydobyte w żwirowniach w Marcinkowie i Glaznotach.

Na zgromadzonych w lapidarium głazach umieszczono specjalne szklane tabliczki informujące z którego miejsca w Skandynawii one pochodzą. Opisowi towarzyszy także lupa, dzięki której lepiej widać teksturę minerałów. Powstanie lapidarium powstało m.in. dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

źródło:wfosigw.olsztyn/red