Nowe zabytki w gminie Ostróda

Gmina 22.04.2012

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie decyzją nr 67/2012 oraz 89/2012, wpisał do Rejestru Zabytków Województwa Warmińsko- Mazurskiego dwa nowe zabytki na terenie gminy Ostróda.

Most kolejowy w Glaznotach

Most kolejowy położony jest w ciągu nieczynnej, zdemontowanej linii kolejowej, pierwotnie łączącej Samborowo z Turzą Wielką. Linia kolejowa została wybudowana przez Pruskie Koleje Państwowe i oddana do użytku 1 października 1910 r.

Obiekt utrzymany jest w formach wczesnego modernizmu, charakterystycznych dla architektury drugiej dekady XX w. Most kolejowy wybudowany został w głównej mierze w masywnym wątku kamiennym, z częściowo ceglanymi arkadami, ale także z betonowych prefabrykatów o dekoracyjnych formach, otrzymał geometryzującą, kuta balustradę.

Zespół stacji kolejowej w Starych Jabłonkach

Zespół zabudowy tworzy budynek stacji kolejowej (pierwotnie i obecnie w części mieszkalny), do którego przylega budynek d. ekspedycji kolejowej, budynek gospodarczy ( d. m.in. szalety kolejowe), budynek d. dróżówki (obecnie budynek mieszkalny) oraz wiata przystankowa. Zespół architektoniczny powstał w ramach budowy magistrali toruńsko- wystruckiej staraniem Towarzystwa Kolei Górnośląskich. Linia ta stanowiła przedłużenie powstałej do 1873 r. trasy Wrocław- Poznań - Bydgoszcz - Toruń. Była budowana od 1871 r. do 1873 r., kiedy to oddano do użytku ostatni jej odcinek Ostróda - Olsztyn.