OBCHODY 650-LECIE MIEJSCOWOŚCI PIETRZWAŁD

Gmina 09.09.2013

7 września 2013r. mieszkańcy Pietrzwałdu obchodzili uroczystość powstania ich miejscowości. 650 lat temu według posiadanych źródeł w 1363 roku Winrich von Kniprode nadał Gablocie Guntrowi sołtysowi Piotrowi sześćdziesiąt włók ziemi w Pietrzwałdzie. Od imienia sołtysa nadano wsi nazwę.

Dziękczynną Mszą Świętą odprawioną w Kościele pw. Świętego Piotra w Okowach rozpoczęły się uroczystości Obchodów 650 – lecia powstania miejscowości Pietrzwałd. Po Mszy Świętej byli wójtowie Gustaw Marek Brzezin Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Bogdan Bartnicki, Jan Antochowski oraz obecny Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas odsłonili tablicę pamiątkową.

Podczas Uroczystej XLII Sesji Rady Gminy Ostróda Pan Andrzej Wiczkowski Przewodniczący Rady Gminy Ostróda, który tego dnia reprezentował Komitet Organizacyjny wraz z Sołtysem Sołectwa Pietrzwałd Henrykiem Malikiem wręczyli podziękowania oraz pamiątkowe medale osobom ściśle związanym z miejscowością. Krótki rys historyczny powstania i dziejów Pietrzwałdu przedstawił Tadeusz Peter.

Życzenia na ręce Sołtysa Sołectwa Pietrzwałd złożyli Gustaw Marek Brzezin Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Jan Antochowski, Bogusław Fijas Wójta Gminy Ostróda, Zofia Stankiewicz Radna Gminy Ostróda oraz Irena Jara, Radna Powiatu Ostródzkiego.

Obchody uświetnił występ przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego, młodzieży z Pietrzwałdu zespołu wokalnego Koła Gospodyń Wiejskich w Pietrzwałdzie oraz Miejskiej Orkiestry Dętej z Lubawy. Obchody zakończyła zabawa taneczna.