Otwarcie Pracowni Klimatycznej w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie

Oświata 26.10.2023
W Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie została otwarta Pracownia Klimatyczna dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i środków własnych Gminy Ostróda. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas, Z-ca Wójta Gminy Ostróda Grzegorz Kastrau, Kierownik Referatu Oświaty Ewa Malinowska wraz z Dyrektorem Szkoły Katarzyną Ślusarz i Wicedyrektorem Grażyną Kapczyńską. Pracownia Klimatyczna stworzona została dzięki wsparciu z programu „Ekopracownia – zielone serce szkoły”. Środki na ten cel pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kwota dofinansowania wyniosła 75 000 złotych.

Powstała na dziedzińcu szkoły pracownia Klimatyczna stworzona została na wzór idei „Ogrodów Miejskich” i „Żywych Muzeów”. Znajduje się w niej 5 stref uwzględniających fenologiczne pory roku, w których uczniowie będą mogli obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, a także dokonywać różnorodnych pomiarów związanych z klimatem.

W ramach programu doposażona została również pracownia przyrodnicza, wzbogacona o urządzenia, które uatrakcyjnią bieżącą pracę uczniów, pozwolą na bezpośrednie doświadczanie i badanie z wykorzystaniem naukowych metod pracy. Pracownia klimatyczna stanie się zielonym centrum skupiającym nie tylko społeczność lokalną, ale również nauczycieli i uczniów szkół z Gminy Ostróda. Odbywać się będą w niej warsztaty, zajęcia i lekcje otwarte.