Piłkarki z Brzydowa w Finale Mistrzostw Polski w piłce nożnej dziewcząt

Sport 06.08.2009

Reprezentacja województwa Warmińsko-Mazurskiego dziewcząt w piłce nożnej do lat 10, w której znalazły się reprezentantki klubu sportowego "Kormoran" z Brzydowa, zajęła pierwsze miejsce i wystartuje we wrześniu w finale Polski na stadionie Widzewa w Łodzi.

 

 W półfinałach ogólnopolskiego turnieju piłki nożnej dziewcząt i chłopców „Z podwórka na stadion” o puchar Tymbarku, na stadionie Amica we Wronkach spotkały się reprezentacje czterech województw: podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego oraz warmińsko-mazurskiego. Pod patronatem PZPN, KKS LECH POZNAŃ oraz firmy TYMBARK odbyło się pierwsze z czterech 12-stodniowych zgrupowań p.t.„Wakacyjna akademia piłkarska”. Uczestnicy mieli do dyspozycji w pełni profesjonalne boiska pierwszoligowego klubu, wysokiej klasy szkoleniowców z asystentem Leo Beenhakkera włącznie. Sportowcy oprócz rozgrywek piłkarskich brali udział w testach sprawnościowych, treningach organizowanych przez trenerów PZPN oraz zabawach rekreacyjnych. Jednak najważniejsze były zawody, które miały wyłonić dwie najlepsze reprezentacje dziewcząt i chłopców spośród czterech województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Turniej piłkarski był wpleciony w szereg innych zajęć, dzięki czemu młodzi piłkarze nie mieli czasu się nudzić. Jedną z głównych atrakcji było spotkanie z zawodnikami Lecha Poznań, który w tym czasie przebywał na zgrupowaniu. O swoich karierach sportowych opowiadali Robert Lewandowski, Andrzej Juskowiak, Manuel Arboleda a wcześniej Stefan Majewski i Ryszard Robakiewicz. Oczywiście nie obyło się bez zdjęć i autografów.

Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym” z rewanżami. Nasza 14-sto osobowa reprezentacja dziewcząt pod kierunkiem Jacka Lorenca składała się z zawodniczek pięciu drużyn, co niezbyt dobrze wpływało na organizację gry. Problem stanowił fakt, iż nie wszystkie dziewczynki z mistrzowskiej drużyny (Kormoran Brzydowo - I miejsce w finale województwa warmińsko-mazurskiego) przyjechały na zgrupowanie. Jednak szybkie korekty w trakcie pierwszego meczu z Podlasiem dały zwycięstwo 2;1. Następny mecz z Mazowszem , reprezentacją składającą się zawodniczek klubu Praga Warszawa , także zakończył się zwycięstwem 1:0. Rozgrywki przebiegały podczas upałów, które dały się wszystkim we znaki. Trzeci mecz przegrywaliśmy 2:0, ale dziewczynki walczyły do końca uzyskując remis 2:2, co dało nam pierwsze miejsce w grupie (7 pkt.). Drugie miejsce zajęło Podlasie (6 pkt.), trzecie Mazowsze (3pkt.), czwarte Łódź (1 pkt.).

Druga runda nastąpiła po trzech dniach przerwy w rozgrywkach mistrzowskich. Nasza drużyna podobnie jak wszystkie zespoły prócz zabaw spędzała je na boisku , doskonaląc umiejętności techniczne i organizację gry . Dało to wymierne rezultaty, gdyż kolejne mecze wygraliśmy 3:0 z Podlasiem (zapewniliśmy sobie awans), 4:2 z Mazowszem (co dało pierwsze miejsce), a ostatni mecz przegraliśmy 0:2 - lecz wystąpili w nim najmłodsi uczestnicy - 9-ciolatkowie.

Turniej Tymbarka jest świetną formą sprawdzenia umiejętności piłkarskich , gdyż zgłasza się do niego bardzo duża ilość zespołów z całego kraju (w tym roku ok. 2500 drużyn), dlatego cieszy fakt , że wśród ośmiu najlepszych drużyn w Polsce znalazły się zawodniczki min. Kormorana Brzydowo. Wynik reprezentacji dziewcząt jest obiecujący, lecz wymaga jeszcze dalszej pracy. Dlatego trener zespołu, jeśli znajdzie środki finansowe, planuje organizację tygodniowego zgrupowania dla piłkarek pod koniec sierpnia. A jest o co walczyć , nagrodą główną jest wyjazd na mecz do Hiszpanii - na stadion Santiago Bernabeu - macierzysty stadion Realu.

Skład zespołu : Dominika Dymczyk - bramkarz (wybrana bramkarką turnieju), Julia Chęcińska, Angelika Mastalerczuk , Aleksandra Szostek, Emilia Nowicka, Weronika Iwanowska, Patrycja Bem, Beata Łączyńska , Patrycja Paszka, Klaudia Zadroga, Martynka Cwalińska, Natalia i Julia Piwko, Zuzanna Laszczkowska, trener - Jacek Lorenc.