PROGRAM ROZWOJU RODZINNYCH DOMÓW POMOCY – edycja 2023

Gmina 06.12.2023

Gmina Ostróda przystąpiła w 2023 roku do rządowego Programu Rozwoju Rodzinnych Domów Pomocy – edycja 2023. Celem programu jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy oraz rozwój tej formy wsparcia.

W dniu 14.04.2023 roku zawarta została umowa pomiędzy Gminą Ostróda a Wojewodą Warmińsko-Mazurskim o udzieleniu z budżetu państwa dotacji na dofinansowanie realizacji zdań własnych gminu związanych z rozwojem Rodzinnych Domów Pomocy. W ramach Modułu I Programu Rozwoju Rodzinnych Domów Pomocy – edycja 2023, budżet państwa udzieli ostatecznie (aneks do umowy z dnia 05.12.2023 roku) gminie dotacji celowej w wysokości 44 230,00 zł (przewidywany koszt całkowity zadania to 120 581,00 zł)

Moduł I dotyczy dofinansowania kosztów, jakie gminy ponoszą w związku   z kierowaniem osób do rodzinnych domów pomocy.

W sytuacji kiedy miesięczny koszt pobytu jest wyższy niż opłaty ponoszone przez mieszkańca domu, różnicę pokrywa gmina kierująca osobę do rodzinnego domu pomocy, tym samym gmina partycypuje w kosztach pobytu osoby kierowanej do rodzinnego domu pomocy. Gmina może wnioskować o częściowe dofinansowanie kosztów, jakie co miesiąc ponosi z tytułu kierowania osób wymagających wsparcia w formie usług opiekuńczych do rodzinnych domów pomocy. Dofinansowanie dotyczy pobytu osób kierowanych w 2022 roku oraz 2023 roku (do 50% kosztów ponoszonych przez gminę) oraz osób skierowanych przed 2022 rokiem (do 30% kosztów ponoszonych przez gminę).