rocznica tragedii w Zawadach Małych

Gmina 22.01.2015

W związku z 70-tą rocznicą tragedii w Zawadach Małych 21 stycznia br. na cmentarzu pomordowanych więźniów obozu w Działdowie - w Zawadach Małych miało miejsce symboliczne złożenie wiązanek oraz zapalenie zniczy. W tym symbolicznym spotkaniu ku pamięci ofiar udział wzięli przedstawiciele Samorządu Gminy Ostróda, Nadleśnictwa Stare Jabłonki oraz Szkoły Podstawowej im. Synów Pułku w Starych Jabłonkach.

W końcowych dniach stycznia 1945 roku, czyli przed 70 laty, rozegrała się tragedia w Zawadach Małych koło Starych Jabłonek; rozstrzelano tam 120 więźniów konwojowanych z obozu koncentracyjnego w Działdowie. Na cmentarzu w Zawadach Małych znajduje się pomnik i obelisk upamiętniający ofiary tego straszliwego mordu.