Środowiskowy Dom Samopomocy Społecznej w gminie Ostróda

Gmina 30.05.2012

14 maja br. miało miejsce uroczyste otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Wygodzie. Dotychczas na terenie naszej gminy nie było ośrodka wsparcia dziennego dla takich osób.

Dlatego w roku ubiegłym wystąpiono z wnioskiem do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego o przyznanie środków na utworzenie i prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w budynku przy Szkole Podstawowej w Wygodzie. Gmina na realizację tego zadania otrzymała dotację celową w wysokości 478 780zł. Bezpośrednimi odbiorcami są osoby wymagające wsparcia, zamieszkujące Gminę Ostróda. Przedsięwzięcie zaplanowane zostało dla 15 osób, w przyszłości z możliwością zwiększenia do 50 osób. Osoby te będą dowożone z terenu gminy Ostróda i jeśli zajdzie taka potrzeba, z gmin sąsiednich. W ramach zadania utworzono cztery pracownie terapeutyczne: kulinarną z jadalnią, komputerowo-informatyczną, artystyczną, pracownię rekreacyjną (świetlicę) oraz pokój do pracy z psychologiem i pedagogiem. Gmina Ostróda planuje ubiegać się o przyznanie środków w roku bieżącym na realizację II etapu inwestycji w Wygodzie, w ramach którego planowany jest remont drugiego budynku po szkole o powierzchni 302m² oraz dobudowa łącznika między dwoma budynkami.