ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie 19.02.2024

 W związku z obchodami  Światowego  Dnia  Walki z Depresją w Zespole Przedszkolno- Szkolnym w Tyrowie pedagog specjalny Anna Morawska przygotowała gazetkę tematyczną, upowszechniającą wiedzę na temat zaburzeń depresyjnych. Depresja to choroba charakteryzująca się występowaniem zaburzeń nastroju, np.: utrzymujący się smutek, przygnębienie, apatia, utrata zainteresowania, nadmierna drażliwość, wybuchy gniewu czy utrata zdolności odczuwania przyjemności, które utrzymują się przez dłuższy czas i utrudniają lub uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Warto podkreślić, że smutek odczuwany
z powodu niepowodzenia, straty czy żałoby nie jest depresją o ile nie jest trwały, a osoba jest  w stanie odczuwać przyjemność i podejmować dotychczasowe aktywności. To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo. U dzieci  i młodzieży może objawiać się także drażliwością, nasileniem zachowań agresywnych, destrukcyjnych,  autodestrukcyjnych ( samookaleczenia) i  buntowniczych. Depresja jest chorobą taką samą jak nadciśnienie czy cukrzyca i nie można jej bagatelizować, gdyż jest chorobą ciężką i przewlekłą. W jej leczeniu wykorzystuje się zarówno psychoterapię, jak i farmakoterapię. Nowoczesne leki antydepresyjne są skutecznie i przy tym bezpieczne.  W leczeniu ważne jest również wsparcie i zrozumienie najbliższych.

Jeżeli masz wokół siebie kogoś, kto w ostatnim czasie był bierny, wycofany, małomówny, dużo czasu spędzał w domu, nie kontaktował się za pomocą komunikatorów z rówieśnikami i chcesz mu pomóc, to podaj mu numer telefonu:

Całodobowa Linia Wsparcia 800 70 2222

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji (22) 594 91 00

Telefon zaufania dla dzieci 116 111

Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100 

800121212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka