Święto szkoły - uroczyste nadanie imienia szkole, poświęcenie sztandaru i odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie 18.10.2018

16 X 2018 – to historyczna data dla społeczności szkolnej i mieszkańców Tyrowa. W dniu tym nastąpiło uroczyste nadanie imienia szkole, poświęcenie sztandaru oraz poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej umieszczonej na kamieniu upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody tych uroczystości rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa dr. Józefa Górzyńskiego Metropolity Warmińskiego,  który na prośbę rodziców  poświęcił  sztandar.  Rada Rodziców przekazała sztandar Dyrektor Zespołu pani Bożenie Bohdziewicz. Uczniowie, przyjmując z rąk pani dyrektor sztandar, uroczyście przyrzekli strzec jego honoru. Prezentacji sztandaru Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tyrowie dokonała pani Anna Janicka przedstawicielka Rady Rodziców.

Po mszy świętej zaproszeni goście, uczniowie i rodzice wzięli udział w odsłonięciu pamiątkowego kamienia symbolizującego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pani Beata Kaczyńska w ogromnym skrócie przypomniała historię naszej zniewolonej Ojczyzny. Następnie pan Bogusław Fijas Wójt Gminy Ostróda, pan Andrzej Wiczkowski Starosta Powiatu Ostródzkiego, pan Józef Wiśniewski Radny Gminy Ostróda, pani Elżbieta Tomczyk Sołtys wsi Tyrowo, pani Wioletta Wiśniewska Przewodnicząca Rady Rodziców ZPS w Tyrowie dokonali przecięcia wstęgi. Dopełnieniem tej uroczystej chwili było poświęcenie kamienia przez Metropolitę Warmińskiego.

Ostatnia część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej.
Po oficjalnym przywitaniu pocztu sztandarowego z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Samborowie oraz zaproszonych gości pan Bogusław Fijas Wójt Gminy Ostróda odczytał uchwałę Rady Gminy Ostróda w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej w Tyrowie. Następnie fundatorzy sztandaru Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tyrowie dokonali symbolicznego wbicia gwoździ. Dyrektor szkoły wręczyła ofiarodawcom podziękowania. Nadszedł czas ważny dla uczniów - ślubowanie na sztandar. Pan Miłosz Okruciński   odczytał tekst przysięgi, a przedstawiciele poszczególnych klas przystąpili do ślubowania.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Patron Szkoły Podstawowej w Tyrowie Jan Paweł II to niewątpliwie papież pokoju, gorący patriota, symbol Niepodległości. To człowiek, który miłował Ojczyznę. Dziś nazywany Wielkim zmienił oblicze tego świata. W roku obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości szczególnie te cechy podczas występu uczniów zostały podkreślone. Pieśni wykonane przez szkolny chór niewątpliwie uatrakcyjniły uroczystość. Chórzystki przypomniały wszystkim życie Jana Pawła II, jego dzieciństwo, drogę do kapłaństwa. Flecistki, dziękując naszemu patronowi, ofiarowały mu jego ulubioną pieśń, pieśń ukrytą pod sercem, pieśń nigdy niezapomnianą – Barkę.

„Kochamy cię Janie Pawle II” - tą pieśnią zakończył się program artystyczny.

Na zakończenie głos zabrali goście.