Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda

Inwestycje gminne 03.06.2015

W październiku ubiegłego roku Gmina Ostróda podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o dofinansowanie zadania ,,Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda” w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014. Celem projektu jest Poprawa efektywności energetycznej budynków oświatowych w gminie Ostróda oraz wzrost produkcji energii pochodzących ze źródeł odnawialnych prowadzącej do zmniejszenia emisji CO 2.Szacowany całkowity koszt projektu wynosi do kwoty 2.333.168,00zł. Poziom dofinansowania nie przekroczy kwoty 1.101.790,00 zł.

Na terenie gminy Ostróda funkcjonuje 8 szkół podstawowych, 5 gimnazjów i 4 przedszkola samorządowe stanowiące samodzielne jednostki oraz działające w ramach utworzonych zespołów szkolno-przedszkolnych. Nowocześnie wyposażone jednostki oświatowe nie tylko realizują obwiązujący program nauczania ale stanowią niejednokrotnie centra życia społecznego i kulturalnego miejscowości gminnych, a modernizacja i rozbudowa szkół zawsze należała do priorytetowych zadań stawianych przed samorządem.

W ramach realizacji projektu ,,Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Ostróda” zostaną zainstalowane m.in. kotły na biomasę, poprawiony zostanie stan technicznych budynków poprzez wymianę okien, drzwi zewnętrznych oraz ocieplenie budynków w Szkołach Podstawowych w Zwierzewie, Brzydowie, Szyldaku, Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Tyrowie oraz przedszkolu samorządowych w Pietrzwałdzie. W wyniku procedur przetargowych w dniu 28 kwietnia 2015r. podpisano umowę z  Wykonawcą robót - Przedsiębiorstwem Budowlanym ,,MAX-BUD” Sp. z o.o. Planowany termin zakończenia zadania, zgodnie z zapisami umowy to 30.10.2015r.

Realizacja projektu przyczyni się do poprawy życia mieszkańców oraz zabezpieczy możliwości rozwojowe przyszłych pokoleń poprzez poprawę warunków nauczania. Z projektu skorzystają użytkownicy zmodernizowanych pod względem termicznym obiektów użyteczności publicznej, jak również wszyscy mieszkańcy regionu.