"Twój dom - dialog z tradycją"

Gmina 07.07.2011

Dnia 5 lipca 2011 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Samborowie miało miejsce otwarcie wystawy projektów najwyżej ocenionych w ogólnopolskim konkursie architektonicznym „Twój dom – dialog z tradycją”. Wystawa jest ekspozycją pokonkursową, prezentującą 28 prac laureatów konkursu architektonicznego „Twój dom – dialog z tradycją" na projekty domów dedykowanych terenom wiejskim i podmiejskim województwa warmińsko-mazurskiego. Konkurs został przeprowadzony w grudniu 2010 roku przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków oraz Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Olsztynie.

Zadanie konkursowe, z którym mieli zmierzyć się uczestnicy konkursu:

Projekt  domu jednorodzinnego o powierzchni do 175 m2 netto,  zgodny z tradycją budownictwa wiejskiego województwa warmińsko – mazurskiego. Dom wolno stojący, nie podpiwniczony, przeznaczony docelowo dla czteroosobowej rodziny (małżeństwo plus dwójka dzieci różnej płci), z dodatkowym pokojem gościnnym z łazienką. Parter domu ma być dostosowany do stałego pobytu osoby niepełnosprawnej. Należało przewidzieć garaż na dwa samochody (wolnostojący lub powiązany z domem) oraz zewnętrzne pomieszczenie gospodarcze (wolnostojący lub powiązany z garażem / domem). Projekt powinien być przewidziany do realizacji na terenie całego województwa lub adresowany do konkretnego fragmentu jego obszaru.