V Mazurski Dzień Ziemniaka

Gmina 02.10.2012

30 września 2012 roku rozpoczęły się uroczyste obchody V Mazurskiego Dnia Ziemniaka. Uroczystego otwarcia dokonali: Wójt Gminy Ostróda Bogdan Bartnicki, Prezes Pomorsko-Mazurskiej Hodowli Ziemniaka w Strzekęcinie Franciszek Klim, Jan Rećko Dyrektor Oddziału Szyldak, Dyrektor Generalny Acus Consulting Lucyna Sołtanowicz. Przez cały niedzielny dzień na terenie Dworu w Kraplewie królował ziemniak oraz wszystko to, co można z niego zrobić. O godzinie 11:30 rozpoczęła się konferencja popularno – naukowa, podczas której naukowcy mówili między innymi o wartościach odżywczych i użytkowych ziemniaka.

 

Głównym punktem imprezy był konkurs kulinarny na najlepsze placki ziemniaczane, który w tym roku odbył się w dwóch kategoriach: podmioty gospodarcze i sołectwa. Drużyny na przygotowanie potrawy miały 30min. W skład komisji konkursowej wchodzili: prof. Dr hab. Eulalia Julitta Borowska- Kierownik Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie, Bogdan Bartnicki Wójt Gminy Ostróda, Andrzej Cegiełka – hodowca ziemniaka. Jurorzy po burzliwych obradach w kategorii sołectwa uznali za najlepsze „Lubajniaki” zrobione przez przedstawicieli z Sołectwa Lubajny, na drugim miejscu znalazły się „Placki Tyrowskie” upieczone przez przedstawicieli Sołectwa Tyrowo, trzecie miejsce w konkursie kulinarnym zajęło Sołectwo Pacółtówko z „Plackami Pacółtowskimi”. W kategorii podmioty gospodarcze i stowarzyszenia komisja konkursowa za najlepszą uznała „Roladę z placka ziemniaczanego” wykonaną przez przedstawicieli Dworu Kraplewo, na drugim miejscu znalazły się „Placki św. Floriana” upieczone przez OSP Turznica, trzecie miejsce w konkursie zajął „Placek Mazurski” wykonany przez Dwór Pacółtówko .

Równolegle odbył się konkurs na nagrodę publiczności, gdzie potrawy kulinarne zostały ocenione przez jury wyłonione z publiczności. Publiczność miała podobne zdanie, według nich w kategorii sołectwa najlepszymi plackami były również te usmażone przez kucharzy z Sołectwa Lubajny, drugie miejsce zajęło również Sołectwo Tyrowo, a trzecie miejsce Sołectwo Ornowo, które wykonało „Placki Ornowskie”. Natomiast w kategorii podmioty gospodarcze i stowarzyszenia laureatami według jury publiczności zostali: I miejsce Stowarzyszenie Idzbark Moja Ojczyzna „Placki Pani Twardowskiej”, II miejsce Firma Cateringowa GUSTO ‘Placki Gusto”, III miejsce Dwór Pacółtówko „ Placek Mazurski”

W ramach Mazurskiego Dnia Ziemniaka przeprowadzone zostały konkurencje rekreacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych m.in. pyra do golasa, czyli najdłuższa obierka z ziemniaka; ziemniaczane cudaki- kartoflaki; jedzenie kartaczy na czas, ziemniaczany Strong Man oraz wiele innych konkurencji sportowych m.in. strzelanie z łuku i z wiatrówki.

Zebrani goście mieli również możliwość zobaczyć występ zespołu „Iskierka” oraz „FART” z Gminnego Ośrodka Kultury w Samborowie. Imprezie towarzyszyły: wystawy wyrobów rękodzieła i produktów regionalnych, degustacja zupy ziemniaczanej, placków ziemniaczanych, pieczonego dzika i ziemniaków z parownika w przepysznych sosach oraz ognisko. Atrakcją tego dnia był występ Międzynarodowego Zespołu Pieśni, Muzyki i Tańca Romów „ROMANCA”.