VI MAZURSKI DZIEŃ ZIEMNIAKA JUZ ZA NAMI

Gmina 07.10.2013

6 października 2013 roku rozpoczęły się uroczyste obchody VI Mazurskiego Dnia Ziemniaka. Uroczystego otwarcia dokonali: Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas, Prezes Pomorsko-Mazurskiej Hodowli Ziemniaka w Strzękęcinie Franciszek Klim, Rajmund Bruski wieloletni Dyrektor Oddziału Szyldak, Dyrektor Generalny Acus Consulting Lucyna Sołtanowicz. Przez cały niedzielny dzień na terenie Dworu w Kraplewie królował ziemniak oraz wszystko to, co można z niego zrobić.

Głównym punktem imprezy był konkurs kulinarny na najlepsze placki ziemniaczane, który w tym roku odbył się aż w trzech kategoriach: samorządy, podmioty oraz sołectwa. Drużyny na przygotowanie potrawy miały 30 min. Przewodniczącym komisji konkursowej był prof. dr hab. Jerzy Borowski Kierownik Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. Jurorzy po burzliwych obradach przyznali następujące miejsca:

Kategoria – samorządy
I miejsce – Urząd Gminy Ostróda – Draniki Wójta
II miejsce – Urząd Gminy Jonkowo, Sołectwo Jonkowo – Placki ziemniaczane z borowikami
III miejsce – Urząd Gminy Iława – Placki Ziemniaczane z sosem grzybowym

Kategoria – podmioty

II miejsce – Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Ostródzie z siedzibą w Samborowie – Placki ziemniaczane
III miejsce – Marzena i Andrzej Romanowscy – Placki Hrabiny
III miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna w Turznicy – Placki Świętego Floriana
IV miejsce – Zespół Szkół Rolniczych w Ostródzie – Babka ziemniaczana

Kategoria – sołectwa
I miejsce – Sołectwo Samborowo – Placki Samborowskie
II miejsce – Sołectwo Wałdowo – Placki Wałdowiańskie
III miejsce – Sołectwo Pietrzwałd – Placki ziemniaczane z łososiem i kasza gryczaną
IV miejsce – Sołectwo Tyrowo – Placki Tyrowskie

Równolegle odbył się konkurs na nagrodę publiczności, gdzie potrawy kulinarne zostały ocenione przez jury wyłonione z publiczności. Publiczność miała podobne zdanie, według nich najlepsze placki to:

Kategoria – samorządy
I miejsce – Urząd Gminy Ostróda – Draniki Wójta
III miejsce – Urząd Gminy Iława – Placki Ziemniaczane z sosem grzybowym

Kategoria – podmioty
I miejsce – Marzena i Andrzej Romanowscy – Placki Hrabiny
II miejsce – Ochotnicza Straż Pożarna w Turznicy – Placki Świętego Floriana
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Pietrzwałdzie – Placki ziemniaczane z twarogiem i mięsem mielonym
IV miejsce – Zespół Szkół Rolniczych w Ostródzie – babka ziemniaczana
V miejsce – Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Ostródzie z siedzibą w Samborowie – Placki ziemniaczane

Kategoria – sołectwa
I miejsce – Sołectwo Wałdowo – Placki Wałdowiańskie
III miejsce – Sołectwo Samborowo – Placki Samborowskie
IV miejsce – Sołectwo Tyrowo – Placki Tyrowskie

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy!!!

W ramach Mazurskiego Dnia Ziemniaka przeprowadzone zostały konkurencje rekreacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych m.in. pyra do golasa, czyli najdłuższa obierka z ziemniaka; ziemniaczane cudaki-kartoflaki; jedzenie kartaczy na czas, ziemniaczany Strong Man oraz wiele innych konkurencji sportowych m.in. strzelanie z łuku i z wiatrówki.

Zebrani goście mieli również możliwość zobaczyć występ zespołu „Iskierka” oraz „FART” z Gminnego Centrum Kulturalno - Bibliotecznego w Samborowie. Imprezie towarzyszyły: wystawy wyrobów rękodzieła i produktów regionalnych, degustacja zupy ziemniaczanej, placków ziemniaczanych, pieczonego dzika i ziemniaków z parownika w przepysznych sosach oraz ognisko. Atrakcją tego dnia był występ Zespołu Pieśni, Muzyki i Tańca Cygańskiego „HITANO”.