„W bocianiej wiosce w Żywkowie”

Szkoła Podstawowa w Durągu 04.06.2016

04.06.2016r. odbyło się szkolenie pt. „W bocianiej wiosce w Żywkowie” zorganizowane przez Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie.

 

Warsztaty prowadziła pani Alina Rodziewicz. Udział w szkoleniu wzięła pani Agnieszka Kocik-Zakrzewska nauczycielka geografii w Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu. Żywkowo jest to wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Górowo Iławeckie, położona przy granicy z Rosją. Po II Wojnie Światowej zasiedlona niemal w 100% Ukraińcami w ramach przymusowej Akcji "Wisła". Do wsi, co roku przylatuje około 100 bocianów. Odlatuje z niej około 200. Miejscowość nazywana jest bocianią stolicą Polski.
We wsi na drzewach, dachach i słupach znajduje się ponad 50 gniazd i platform pod gniazda. W sezonie klekot bociani rozlega się we wsi, co parę minut a co chwila bociany startują bądź lądują. W Żywkowie życie bocianów można podglądać z wieży widokowej w gospodarstwie nr 7 należącym do Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Ciekawostki i żarty przyrodnicze związane z życiem bocianów opowiedział nam pan Władysław Andriejew mieszkaniec Żywkowa i wielki miłośnik bocianów. Następnie uczestnicy zajęć przeszli wytyczoną ścieżką edukacyjną pomiędzy Żywkowem a Toprzynami. Ścieżka biegła polną droga pomiędzy łąkami i polami uprawnymi. Można na niej było obserwować krajobraz typowy i korzystny dla bocianów białych. Bociany wybierają tereny, na których prowadzone jest tradycyjne gospodarowanie: pola są niewielkie, przeważają łąki i pastwiska, pomiędzy uprawami znajdują się szerokie i bogate pasy miedz, rowy, strumienie, oczka wodne oraz zadrzewienia śródpolne. Warsztaty były finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.