Wspólnie czytaliśmy Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej

Oświata 13.09.2023
W tym roku placówki oświatowe z terenu Gminy Ostróda po raz kolejny uczestniczyły w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania 2023. Obecnie jest to już 12 edycja.

Wspólnie czytaliśmy ,,Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Powieść wydana w 1888 roku, jest nie tylko ponadczasową historią o miłości, ale też krajobrazem Polski w czasach po powstaniu styczniowym. W liście promującym inicjatywę Prezydent Andrzej Duda tak pisze o dziele Orzeszkowej: ,,To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…)

Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”.

Odkryliśmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnieliśmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów lektury.