Wymiana Polsko Niemiecka Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu jako przykład dobrej praktyki w naszym województwie.

Szkoła Podstawowa w Durągu 05.12.2016

Departament Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprosił przedstawiciela naszego Gimnazjum na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania na realizację projektów polsko-niemieckich, które odbyło się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego 22 listopada br. w godzinach 10:30-13:30. Podczas tego spotkania przedstawiciel Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży, Pan Jarosław Brodowski, Kierownik Referatu Wspierania Wymian Międzynarodowych omówił warunki uczestnictwa PNWM, zasady finansowania oraz korzystania z internetowego systemu składania wniosków.

O realizacji wspólnych projektów opowiedzieli również beneficjenci z Województwa Warmińsko-Mazurskiego, między innymi Pani Jolanta Sakowicz-Ciesielska, koordynator wymiany polsko-niemieckiej naszej szkoły z Joseph-König Gymnasium Haltern w Niemczech ( Północna Nadrenia-Westfalia).

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży służy wymianie i współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej. Jest otwarta na wszystkie podmioty i inicjatywy. Jej działalność opiera się na partnerskiej i równoprawnej współpracy Polaków i Niemców. W ramach realizowanych projektów możliwe są wymiany szkolne i pozaszkolne jak również wymiany młodzieży.

Pani Jolanta Sakowicz-Ciesielska mówiła o kilkunastoletniej już współpracy naszej szkoły z niemieckim gimnazjum, realizacji wspólnych, różnorodnych projektów oraz zmieniających się priorytetach i zainteresowaniach młodzieży na przestrzeni lat, od 1999r.

Całość wystąpienia poparta była prezentacjami multimedialnymi, zapisami w kronikach polsko-niemieckiej wymiany, które z wielkim zaciekawieniem przeglądali przedstawiciele szkół województwa warmińsko-mazurskiego, oraz inni zaproszeni goście ze Starostwa Powiatowego w Elblągu, czy Stowarzyszenia Borussia.