Wyróżnienie dla uczniów Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu w ramach konkursu „Rozstaje i bezdroża- zapomniane historie naszej okolicy”.

Szkoła Podstawowa w Durągu 12.09.2015

Organizatorzy konkursu:
Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie – Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Pracownia Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie, Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie.

 

Celem konkursu było:

  • ocalenie od zapomnienia poprzez odszukanie i udokumentowanie starych, zapomnianych cmentarzy, obelisków memoratywnych (upamiętniających); kamieni granicznych, tzw. kamieni ofiarnych i innych kamieni, z którymi związane są podania lokalne;
  • promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego;
  • zachęcenie uczniów do opieki nad śladami życia dawnych mieszkańców naszych okolic;
  • wywołanie u młodzieży poczucia odpowiedzialności za otaczające ich środowisko;
  • kształcenie umiejętności fotograficznych;
  • doskonalenie umiejętności poszukiwania, porządkowania i wykorzystania informacji z różnych źródeł.

Uczniowie klasy IIIA Grzegorz Machula oraz Julia Raszkowska zdobyli wyróżnienia. Grzegorz za zdjęcia pt. „Poniemiecki cmentarz w Kątnie” i „Kamień Franza Rose”, Julia za zdjęcia pt. „Dziewiętnastowieczny cmentarz w Dziadyku”.

Uroczyste seminarium podsumowujące konkurs odbędzie się 29 września 2015 r. w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie. W programie m.in.: wręczenie nagród i wyróżnień uczestnikom konkursu, wędrówka z questem, zajęcia terenowe „Solniki – historyczno-przyrodnicza ścieżka edukacyjna”. Seminarium realizowane jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Dofinansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Szkolnym opiekunem konkursu była pani Agnieszka Kocik-Zakrzewska

IMG 20150608 162849IMG 20150608 162935P9131190P9131195PB291395PB291396