XII Rajd Rowerowy Dylewska Góra - "Ruszaj się bo zardzewiejesz"

Gmina 29.05.2012

26 maja 2012r. o godz. 11ºº rozpoczął się XII Rajd Rowerowy Dylewska Góra – „Ruszaj się bo zardzewiejesz” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucją zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ogólnodostępny i bezpłatny XII Rajd Rowerowy Dylewska Góra „Ruszaj się bo zardzewiejesz” został zorganizowany w celu promocji lokalnych walorów przyrodniczych i krajoznawczych zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. W tegorocznym rajdzie udział wzięło prawie 600 cyklistów. Na starcie stawili się starzy bywalcy, ale również pokaźna grupa nowych cyklistów. Każdy z uczestników otrzymał nieodpłatnie pamiątkową koszulkę oraz samozaciskową opaskę odblaskową, dzięki której każdy rowerzysta będzie widoczny po zmroku na drodze. W tegorocznej edycji rajdu uczestnicy mogli przyłączyć się do akcji ECOGMINA, polegającej na zbiórce nakrętek od butelek plastikowych oraz zużytych baterii. Każda osoba biorąca udział w akcji proekologicznej otrzymała upominek. Nakrętki PET oraz zużyte baterie zostały zebrane od uczestników na miejscu zbiórki przed startem rajdu i przekazane do ZUOK Rudno.

Trasa rajdu wiodła wytyczonymi i oznakowanymi szlakami rowerowymi wśród malowniczych krajobrazów pomiędzy miejscowościami, które zachowały swój dawny charakter, gdzie każdy z uczestników mógł zobaczyć wiele ciekawych domów o typowej mazurskiej architekturze, jak również interesujące miejsca i zabytki znajdujące się na terenie gminy Ostróda: m.in. kościół ewangelicki pw. Trójcy Świętej, zbudowany w 1848r. w konstrukcji muru pruskiego w Kraplewie, obiekty folwarczne z drugiej połowy XIX wieku w Kraplewie, Lichtajnach i Rynie; drewniany kościół pw. Św. Piotra w Okowach w Pietrzwałdzie, w którego wnętrzu zachował się barokowy ołtarz w formie tryptyku z początku XVIII wieku.

Zwieńczeniem, rozpoczynającej się w Ostródzie trasy był rodzinny piknik nieopodal szczytu Góry Dylewskiej. Ten najwyższy punkt Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich, 312 m n.p.m. - wznosi się w Wysokiej Wsi. Na mecie na uczestników czekał już posiłek regenerujący siły oraz liczne atrakcje takie jak: zawody sportowe, gry zręcznościowe, konkurs wiedzy o Parku Wzgórz Dylewskich, konkursy ekologiczne oraz pokaz walk rycerskich. Tradycyjnie podczas rajdu działała ,,Rajdowa Poczta” - każdy z uczestników miał okazję bezpłatnie wysłać pozdrowienia z rajdu do rodziny i przyjaciół na specjalnie przygotowanych tematycznych pocztówkach. Wśród uczestników imprezy tradycyjnie jak co roku rozlosowano atrakcyjne nagrody, a wśród nich m.in. rejs statkiem po Kanale Elbląskim oraz wejściówki na :ostródzki basen, do parku linowego w Starych Jabłonkach, kręgielni DARIO BOWLING, na wyciąg nart wodnych, zajęcia fitness, Ostróda Reggae Festiwal. Główną nagrodę, a mianowicie rower turystyczny ufundowany przez Wójta Gminy Ostróda wygrał w drodze losowej Pan Sławomir Leszczyński z Ostródy.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy wszystkich uczestników za rok na kolejny już XIII Rajd Rowerowy Dylewska Góra.