Zabytkowe cmentarze – kultura pamięci i wyzwanie dla gminy

Gmina 11.04.2024

W dniach 9-10 kwietnia br. na zaproszenie dyrektora Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków Pełnomocnik Wójta ds. Dziedzictwa Kulturowego wziął udział w konferencji „Przestrzenie pamięci. Zabytkowe cmentarze we współczesnych kontekstach”: https://nikz.pl/.../przestrzenie-pamieci-zabytkowe.../.

Uczestnicy spotkania dyskutowali o tym, w jaki sposób stare cmentarze - istotny składnik kultury pamięci i spoiwo naszej lokalnej tożsamości - uchronić przed zapomnieniem i jakie reguły natury prawnej oraz metody konserwatorskie należy stosować.
Zadanie opieki nad starymi nekropoliami to zadanie wymagające wysiłku, ale zarazem wyznacznik etyki i poszanowania tego specyficznego dziedzictwa przez władze publiczne. W trakcie obrad wypowiadali się przedstawiciele służb konserwatorskich, naukowcy oraz społecznicy angażujący się w utrwalanie pamięci o dawnych mieszkańcach okolicy ich życia.
W gminie Ostróda mamy także wiele cmentarzy wymagających interwencji i włączenia ich w nurt pielęgnowania kultury pamięci. Nawiązane podczas konferencji kontakty pozwolą podjąć działania na rzecz zbudowania gminnego programu opieki nad zabytkowymi nekropoliami.