Zakończyły się wybory sołtysów i członków rad sołeckich w Gminie Ostróda

Gmina 03.03.2015

Trwający przez kilka tygodni maraton wyborczy rozpoczął się na początku stycznia, a zakończył się w lutym. W głosowaniach tajnych zostali wybrani reprezentanci poszczególnych sołectw, którzy przez kolejne cztery lata pełnić będą swoje funkcje. Od stycznia 2015 roku w Gminie Ostróda powstało pięć nowych sołectw: Bałcyny, Nastajki, Ryn, Smykowo i Zajączki.

 

Pierwsze spotkania wyborcze odbyły się 9 stycznia w Smykówku, Smykowie i Rudnie, ostatnie zaś odbyło się 4 lutego w Idzbarku. W zebraniach uczestniczyli: Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas, lokalni radni oraz mieszkańcy poszczególnych miejscowości, zainteresowani przyszłością swego miejsca zamieszkania. W tegorocznych wyborach mieszkańcy gminy Ostróda stanęli na wysokości zadania i spełnili swój obywatelski obowiązek. Odnotowana została najwyższa frekwencja w porównaniu do wyborów sołtysa w latach poprzednich. Uprawnionych do głosowania było 12 450 osób. Ogólna frekwencja wyniosła 23%. Najwyższa frekwencja została odnotowana w Giętlewie (74,1%), Wysokiej Wsi (62,5%), Napromie (62,3%) oraz w Kątnie(60%).

Dla niektórych Sołtysów to już kolejna kadencja, jednak są i tacy, którzy debiutują w tej roli. W 15 sołectwach mieszkańcy większością głosów zdecydowali o wyborze nowej osoby na to stanowisko, natomiast znaczna część mieszkańców wsi zaufała ponownie swoim sołtysom. Zdarzyły się również powroty po kilkuletniej nieobecności, jak miało to miejsce np. w Lubajnach, gdzie na stanowisko sołtysa powrócił Jan Ilnicki. Były też dobrowolne rozstania z funkcją sołtysa. Przykładem jest np. sołectwo Stare Jabłonki gdzie swoją „przygodę” z sołtysowaniem zakończyła Barbara Stabińska, która stwierdziła, że nie będzie jednocześnie pełnić funkcji sołtysa i radnej gminy.

Wśród zwycięzców sołeckich wyborów pojawiły się osoby dopiero debiutujące w tej roli jak i sołtysi dla których to już kolejna kadencja. I tak sołectwo Wygoda może poszczycić się najmłodszym Sołtysem w historii Gminy Ostróda. Został nim 19-letni Patryk Łodzikowski. Sołtysowanie to dla niego tradycja rodzinna - funkcję przejął po swojej babci i dziadku. Jerzy Łodzikowski piastował to stanowisko od momentu powstania samorządu gminy Ostróda, czyli od 1990 roku, aż do 2006 roku kiedy to jego małżonka Irena Łodzikowska przejęła jego obowiązki. Mieszkańcom Sołectwa Wygoda wiek sołtysa nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie, uważają, że wniesie nową energię i wprowadzi wiele pozytywnych zmian. Natomiast sołectwo Naprom może pochwalić się gospodarzem o najdłuższym i co najważniejsze nieprzerwanym stażu w roli Sołtysa. Wynika z tego, że mieszkańcy sołectwa Naprom są zadowoleni z działań gospodarza ich wsi i nie potrzebują zmian. Skąd ten wiosek? Sołectwem nieprzerwanie od 20 lat rządzi jeden i ten sam sołtys. Jest nim Stanisław Blajda.

Podczas V Sesji Rady Gminy Ostróda Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas podziękował dotychczas urzędującym Sołtysom za współpracę. Wybranym Sołtysom życzył natomiast zadowolenia z wykonywania codziennych obowiązków gospodarza wsi, przyjaznych relacji z jej mieszkańcami oraz licznych inicjatyw, służących dobru danej miejscowości i całej gminy.

zdj. najmłodszy Sołtys w historii Gminy Ostróda - Patryk Łodzikowski Sołtys Sołectwa Wygoda
zdj. sołtys o najdłuższym, nieprzerwanym stażu - Stanisław Blajda Sołtys Sołectwa Naprom