Zawody Sportowo - Pożarnicze OSP 2018

OSP 11.06.2018

W miniony weekend na terenie gminy Ostróda odbyły się Zawody Sportowo Pożarnicze. Coroczne zawody gminne OSP organizowane są w ramach szkolenia pożarniczego i mają na celu podniesienie sprawności strażaków ratowników oraz poprawę przygotowania Jednostek Operacyjno -Technicznych Ochotniczych Straży Pożarnych do działań ratowniczych.

 

W sobotę na płycie boiska sportowego w Idzbarku zostały przeprowadzone Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych o Puchar Wójta Gminy Ostróda. W zawodach wystartowały Drużyny MDP reprezentujące OSP Brzydowo, Idzbark, Pietrzwałd, Reszki, Samborowo, Smykówko i Turznicę. Jednostka z Samborowa wystawiła drużyny zarówno dziewczęcą jak i chłopięcą. Pozostałe jednostki wystawiły tylko drużyny chłopięce. W składzie drużyny chłopięcej mogły startować również dziewczęta.


W niedzielę na boisku sportowym w Brzydowie rywalizowały druhny i druhowie w wieku powyżej 16 lat w Gminnych Zawodach Sportowo Pożarniczych OSP o Puchar Wójta Gminy Ostróda. Wszystkie OSP wystawiły swoje reprezentacje w kategorii mężczyzn, a jednostki z Brzydowa, Reszek, Samborowa i Smykówka wystawiły również drużyny składające się z samych kobiet. Łącznie w sobotę i niedzielę wystartowały 24 drużyny.


Zawody przeprowadziła Komisja Sędziowska złożona z przedstawicieli wszystkich jednostek OSP pod nadzorem sędziów z Komendy Powiatowej PSP w Ostródzie. Sędzią Głównym Zawodów
w sobotę był kapitan Marcin Wiśniewski, a w niedzielę kapitan Rafał Napiórkowski.


Rywalizację rozpoczęto zbiórką, podczas której Komendant Gminny Związku OSP RP w Ostródzie Krzysztof Ruczyński złożył Prezesowi Zarządu Oddziału Gminnego  ZOSP RP w Ostródzie Bogusławowi Fijasowi meldunek o gotowości jednostek do ich przeprowadzenia.


Zawody w kategorii dorosłych jak i MDP składały się z dwóch konkurencji. Sztafety- w konkurencji dorosłych 7x 50m, w konkurencji MDP 9 zawodników 400 m oraz ćwiczenia bojowego. W sztafecie młodzież miała do pokonania między innymi ścianę drabiniastą, poprzeczkę,  płotek oraz wykonanie  elementów technicznych z gaśnicą, wężami strażackimi i rozdzielaczem. Dorośli musieli pokonać między innymi rów o szerokości 2 m, płotek, slalom między tyczkami, równoważnię o długości 6 m, ścianę o wysokości 1,5 m oraz podłączenie węży do rozdzielacza. Zarówno w kategorii młodzieżowej jak i dorosłych za pałeczkę sztafetową służyła prądownica wodna. Konkurencja bojowa wymagała większych umiejętności strażackich i była przeprowadzona na "mokro". Dorośli musieli zbudować linię ssawną z dwóch węży 110 zakończoną smokiem ssawnym, linię tłoczną z dwóch odcinków węża W75 oraz dwie linie gaśnicze po dwa odcinki węża W52 zakończone prądownicą. Celem było obrócenie prądem wody tarczy oraz strącenie czterech pachołków. Młodzi strażacy budowali między innymi linię wężową z czterech węży, napełniali wodą z hydronetek "nalewaki" .Jednocześnie musieli pokonać rów, ścianę, tunel, ławeczkę oraz wykazać się znajomością sprzętu strażackiego oraz umiejętnością wiązania węzłów. Ważny był zarówno czas wykonania  jak i dokładność. Za nieregulaminowe wykonywanie zadań groziły punkty karne.


Przebieg konkurencji był bardzo zacięty i emocjonujący. Zdarzały się drobne błędy skwapliwie wyłapywane przez obiektywnych sędziów. Niektóre błędy wyglądały bardzo groźnie jak upadek z równoważni czy ze ściany. Jednak dla sprawnych strażaków obyło się to bez kontuzji. Licznie zgromadzona publiczność dopingowała gorąco swoich reprezentantów.
W rywalizacji drużyn MDP najlepszy wynik w kategorii chłopców uzyskała drużyna z OSP Smykówko wyprzedzając Turznicę, Idzbark, Pietrzwałd, Reszki, Samborowo i Brzydowo. Jako jedyne wystąpiły dziewczęta z drużyny MDP Samborowo.


Po zsumowaniu wyników obydwu konkurencji okazało się, że najlepszy łączny czas w rywalizacji mężczyzn uzyskała drużyna z OSP Brzydowo. Następne miejsca zajęły kolejno: OSP Smykówko, OSP Reszki, OSP Pietrzwałd, OSP Idzbark, OSP Naprom, OSP Ornowo, OSP Durąg, OSP Glaznoty, OSP Samborowo, OSP Turznica, OSP Stare Jabłonki.
W rywalizacji kobiet zwyciężyły Panie z OSP Smykówko wyprzedzając kolejno Brzydowo, Samborowo i Reszki. Zwycięskie drużyny reprezentować będą Gminę Ostróda podczas zawodów szczebla powiatowego.
Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas wręczył dyplomy, puchary oraz nagrody indywidualne. Pierwsze trzy drużyny w kategorii męskiej oraz kobiecej otrzymały nagrody pieniężne na zakup sprzętu do jednostek OSP.