Ze skrytości w nieskrytość. Wiosenne misterium w Glaznotach

Gmina 24.04.2024
Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczne, które odbędzie się w scenerii Glaznot i Wzgórz Dylewskich. Twórczy wernisaż Rafała Szulca z Pikusa k/Iławy, którego rzeźby zaskakują i zachwycają; z udziałem: Agaty Markos – rzeźbiarki i ceramiczki oraz Wojciecha Bergiela – muzyka saksofonisty.
???? Kiedy? Piątek, 3 maja 2024 r., godz. 17.30
???? Gdzie? Glaznoty

 

Rafał Szulc, zamieszkały i pracujący w małej miejscowości Pikus na skraju kniei pradawnego Lasu Skapen, tworzy wyjątkowe dzieła rzeźbiarskie, które potrzebują odpowiedniej przestrzeni ekspozycyjnej. Artysta odnalazł takie miejsce w Glaznotach na Wzgórzach Dylewskich, w dolinie rzeki Gizeli. Spotkał tu dwoje innych artystów, od lat odnajdujących inspiracje twórcze w tej niezwykłej wsi: Agatę Markos i Wojciecha Bergiela, tworzących obecnie artystyczne Three Oak Studio w Kabornie koło Olsztyna. Z inicjatywy ich trojga zrodziła się idea wywołania misterium artystycznego koło średniowiecznego kościoła w Glaznotach i we wnętrzu tej świątyni.
 
Przebieg wydarzenia:
Misterium rozpocznie się późnym popołudniem (ok. godz. 17.30) przy rzeźbie Rafała Szulca przedstawiającej bezgłowe kobiece ciało przeszyte kamiennym filarem, ulokowanej na fundamencie budynku gospodarczego dawnej szkoły, w strefie Teras Tutejszości. Artysta doczepi rzeźbie głowę, wzmacniając jej humanistyczny aspekt i przemieniając traumatyczną ekstazę w witalną ekspresję. W następstwie przyjdzie na świat „złote dzieciątko” (rzeźba Agaty Markos). Dramatyzm tego aktu wzmocni oprawa muzyczna w wykonaniu Wojciecha Bergiela (muzyka elektroniczna i saksofon). Ujawni się wówczas symbolika oczyszczenia, uspokojenia i kreatywności.
 
 
Po narodzeniu „złotego dzieciątka” uformowany zostanie korowód z pochodniami, który poprowadzi narodzone dziecię do kościoła przy akompaniamencie saksofonu. „Złote dzieciątko” złożone zostanie w przygotowanym przed ołtarzem gnieździe, wciąż przy dźwiękach muzyki. Będzie to uświęcenie harmonii aspektów świata tutejszego, zawartego w sakralnej przestrzeni doliny rzeki Gizeli w Glaznotach.
Po krótkiej wspólnej modlitwie wewnątrz kościoła nastąpi koncert Wojciecha Bergiela. Po koncercie zebrani będą mogli oglądać rzeźby Rafała Szulca. Obiekty usytuowane na zewnątrz zostaną podświetlone żywym ogniem, by przez pełgające smugi światła wydobyć ich pełny dramatyzm. Indywidualnie będzie można rzeźby podświetlać pochodniami, by odszukać swoje widzenie dzieł. Kontemplacji rzeźb towarzyszyć będzie muzyka saksofoniczna.
 
Na zakończenie goście spotkają się przy stołach z poczęstunkiem przygotowanym przez sołectwo Glaznoty i lokalnych producentów żywności, by porozmawiać z artystami i poznać ich inspiracje do tworzenia w Glaznotach.
 
Wydarzenie finansowane jest ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego