Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Infromacja dla rodziców

16.02.2024

 

Drodzy Rodzice!

W związku ze zbliżającym się terminem rekrutacji dzieci do Przedszkola w roku szkolnym 2024/25 proszę o złożenie pisemnej deklaracji, w której poinformujecie Państwo, czy chcecie aby Wasze dziecko kontynuowało wychowanie przedszkolne realizowane na terenie Przedszkola Samorządowego w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Tyrowie od pierwszego września 2024r.

 Jednocześnie informuję, iż brak złożenia pisemnej deklaracji skutkować będzie  koniecznością wzięcia udziału w postępowaniu rekrutacyjnym.

 Ważne:

Dzieci 6-letnie – obowiązek przedszkolny

Dzieci 3-letnie, 4- letnie i 5 –letnie – prawo do wychowania przedszkolnego.

 Deklaracje należy złożyć u Pani Małgorzaty Klimowskiej – intendentki    Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Tyrowie

w nieprzekraczalnym terminie do 23.02.2024r. (piątek) do godz. 15.00

Infromacja dla rodziców
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Zasady rekrutacji do przedszkoli /oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Ostróda na rok szkolny 2024/2025

16.02.2024

Zasady rekrutacji do przedszkoli /oddziałów przedszkolnych
w szkołach podstawowych oraz klas I szkół podstawowych prowadzonych
przez Gminę Ostróda na rok szkolny 2024/2025

 

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900 z późn. zm.) wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.

Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych formach wychowania przedszkolnego.

Dzieci sześcioletnie muszą odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.

Dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnym kontynuują przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego.

Dzieci pięcioletnie, czteroletnie oraz trzyletnie mają ustawowe prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego. W sytuacji nieprzyjęcia dziecka w postępowaniu rekrutacyjnym do żadnego z przedszkoli/oddziałów przedszkolnych wskazanych przez rodziców we wniosku o przyjęcie, Wójt Gminy Ostróda wskaże rodzicom inne przedszkole lub oddział przedszkolny w szkole podstawowej, który przyjmie dziecko.

Zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r.,poz. 900 z późn. zm.) obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia.

Zasady prowadzenia postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas I szkół podstawowych prowadzonych prze Gminę Ostróda

 

1. Rodzice/prawni opiekunowie składają dokumenty o przyjęcie dziecka w terminach określonych w załączniku nr 1 i 2 do Zarządzenia Nr 6/2024 Wójta Gminy Ostróda z dnia 25 stycznia 2024 r. w sprawie ustalenia terminów przeprowadzania postepowania rekrutacyjnego i uzupełniającego na rok szkolny 2024/2025 do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Ostróda.

2. Wnioski złożone po terminie nie zostaną uwzględnione w postepowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych (dotyczy dzieci 3,4 i 5 letnich).

3. Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego, można składać
do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, które prowadzą postępowanie rekrutacyjne dla dzieci w określonym wieku.

 

Informacje ogólne

- W postępowaniu rekrutacyjnym biorą udział dzieci mieszkające na terenie Gminy Ostróda.

- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci mieszkających poza Gminą Ostróda mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka w postępowaniu uzupełniającym, jeżeli przedszkole/szkoła będzie dysponować wolnymi miejscami.

- Rodzice/prawni opiekunowie mogą ubiegać się o przyjęcie do przedszkola dziecka po ukończeniu przez dziecko 2,5 lat. Decyzję o przyjęciu dziecka podejmuje dyrektor przedszkola/szkoły.

- Postępowanie rekrutacyjne prowadzi komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora każdego przedszkola/szkoły podstawowej biorącej udział w rekrutacji.

- Przydział dzieci do właściwych oddziałów następuje po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego. Organizacja oddziałów przedszkolnych (dla dzieci z tego samego rocznika lub różnych) uzależniona jest od liczby i wieku dzieci kontynuujących edukację przedszkolną i przyjętych w rekrutacji.

Kontynuacja wychowania przedszkolnego przez dzieci uczęszczające do przedszkolii oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w bieżącym roku szkolnym

W terminie 7 dni poprzedzających rozpoczęcie postępowania rekrutacyjnego rodzice/prawni opiekunowie dzieci, które obecnie uczęszczają do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych
w szkołach podstawowych, składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2024/2025 w przedszkolu/szkole, do której uczęszcza dziecko.

Jeśli rodzic/opiekun prawny nie złoży takiej deklaracji w terminie określonym, oznacza to rezygnację z miejsca w przedszkolu/oddziale przedszkolnym, do którego dziecko obecnie uczęszcza.

Postępowanie rekrutacyjne do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych prze Gminę Ostróda

Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca prowadzi się na wniosek rodziców/prawnych opiekunów dziecka.

1. Rodzice /prawni opiekunowie:

- wypełniają wniosek i po podpisaniu składają, razem z dokumentami/oświadczeniami potwierdzającymi kryteria rekrutacyjne, w przedszkolu / oddziale przedszkolnym pierwszego wyboru,

- podpisy obojga rodziców/prawnych opiekunów dziecka są potwierdzeniem zgodności informacji zawartych we wniosku ze stanem faktycznym,

- w sytuacji braku możliwości podpisania wniosku przez oboje rodziców, konieczne jest dołączeniu do wniosku oświadczenia wyjaśniającego, dlaczego tylko jeden z rodziców podpisuje wniosek i/lub oświadczenia, że oboje rodzice zgodnie podjęli decyzję o udziale dziecka w rekrutacji oraz uzgodnili dane zawarte we wniosku.

2. Do wniosku o przyjęcie należy dołączyć dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów.

3. Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

4. Wniosek o przyjęcie dziecka rozpatruje komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola/szkoły.

5. Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych komisja ustala kolejność przyjęć.

6. W przypadku liczby kandydatów większej niż liczba wolnych miejsc na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie kryteria określone w art. 131 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, tzw. kryteria ustawowe.

7. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po jego zakończeniu przedszkole/szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie brane są pod uwagę kryteria określone w Uchwale Nr XXVII/191/2017 Rady Gminy Ostróda z dnia 17 lutego 2017 r. w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, dla których Gmina Ostróda jest organem prowadzącym (Dz. Urz. Woj. War.-Maz. z 2017 r. poz. 1057), tzw. kryteria samorządowe.

8. Wyniki postępowania rekrutacyjnego komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości w formie listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.

9. Rodzice/prawni opiekunowie dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia potwierdzają wolę zapisu dziecka pisemnie w przedszkolu/szkole, do którego/której  dziecko zostało zakwalifikowane.

10. Komisja rekrutacyjna przyjmuje dziecko do przedszkola/szkoły, jeżeli zostało zakwalifikowane do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę zapisu oraz podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola/szkoły.

11. Rodzice/prawni opiekunowie dzieci, które nie zostały przyjęte, mogą:

- wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych,

- wnieść do dyrektora przedszkola/szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,

Rekrutacja dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność

1. Kandydaci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność mogą ubiegać się o przyjęcie do oddziałów ogólnodostępnych w przedszkolach /oddziałach przedszkolnych.

2. Do wniosku rodzice dołączają kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego na okres wychowania przedszkolnego.

3. Kopię orzeczenia poświadczoną za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata, składa się we wszystkich przedszkolach/oddziałach przedszkolnych.

4. Postępowanie rekrutacyjne dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego do oddziałów ogólnodostępnych prowadzi komisja rekrutacyjna przedszkola/oddziału przedszkolnego  wg zasad opisanych powyżej.

Kryteria rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Ostróda

1. W postępowaniu rekrutacyjnym do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2024/2025 obowiązują:

- kryteria określone w art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900 z późn. zm.), tzw. kryteria ustawowe oraz

 - kryteria określone w Uchwale Nr XXVII/191/2017 Rady Gminy Ostróda z dnia 17 lutego 2017 r. w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, dla których Gmina Ostróda jest organem prowadzącym (Dz. Urz. Woj. War.- Maz. z 2017 r., poz. 1057), tzw. kryteria samorządowe.

2. W przypadku liczby kandydatów większej niż liczba wolnych miejsc, w pierwszej kolejności brane są pod uwagę kryteria ustawowe (pierwszy etap), a następnie kryteria samorządowe (drugi etap).

3. Każdemu kryterium przypisana jest określona liczba punktów.

4. Spełnianie kryteriów należy potwierdzić, dołączając do wniosku wymienione w/w uchwale dokumenty.

5. W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów oraz w sytuacji braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna w przedszkolu/szkole podstawowej rozpatrując wniosek, nie uwzględnia danego kryterium.

Rekrutacja do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Ostróda

W postępowaniu rekrutacyjnym do klasy I publicznej szkoły podstawowej prowadzonej przez Gminę Ostróda, której ustalono obwód, przyjmuje się na podstawie zgłoszenia rodziców dzieci i młodzież zamieszkałe w tym obwodzie - art. 133 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900 z późn. zm.).

W postępowaniu rekrutacyjnym do klas I publicznej szkoły podstawowej prowadzonej przez Gminę Ostróda (dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem szkoły, jeżeli dana szkoła podstawowa dysponuje wolnymi miejscami) na rok szkolny 2024/2025 obowiązują kryteria określone w Uchwale Nr XXVII/190/2017 Rady Gminy Ostróda z dnia 17 lutego 2017 r. w sprawie określenia kryteriów rekrutacji i liczby punktów za poszczególne kryteria oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia, stosowanych w postępowaniu rekrutacyjnym do klas I publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Ostróda (Dz. Urz. Woj. War.- Maz. z 2017 r. poz. 1056), tzw. kryteria samorządowe.

 

Zasady rekrutacji do przedszkoli /oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Ostróda na rok szkolny 2024/2025
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

BYŁO WARTO! KONKURS FOTOGRAFICZNY PRZYJACIÓŁ SIĘ NIE WYRZUCA.

14.02.2024

Czworo uczniów naszej szkoły Lena Gończ, Marcin Świderski, Hanna Janicka i Antoni Barczykowski wzięło udział w konkursie fotograficznym  Przyjaciół się nie wyrzuca, którego głównym celem było nagłośnienie problemu porzucania zwierząt przez ich opiekunów.
Organizatorem akcji była FUNDACJA IM. PIOTRA POLESKIEGO przy współorganizacji Stowarzyszenia Twórców Warmii i Mazur i Gminy Ostróda.
13 lutego 2024 roku wyżej wymienieni uczniowie zostali zaproszeni do sali sesyjnej Urzędu Gminy w Ostródzie, aby odebrać wspaniałe nagrody. Każdy uczestnik otrzymał m.in. pięknie oprawione pamiątkowe zdjęcie, które wysłał na konkurs oraz kalendarz, na którym znajdują się nagrodzone zdjęcia wszystkich uczestników.
Nagrody dla dzieci i młodzieży wręczył Wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas wraz z Z-cą Grzegorzem Kastrau, Prezesem Fundacji im. Piotra Poleskiego Jerzym Szmit oraz Przewodniczącym Rady Gminy Januszem Sadowskim. Dziękujemy rodzicom za dowiezienie naszych uczniów na to spotkanie.
Jeszcze raz podkreślamy WARTO BYŁO!

BYŁO WARTO! KONKURS FOTOGRAFICZNY PRZYJACIÓŁ SIĘ NIE WYRZUCA.
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

WALENTYNKI W BIBLIOTECE

14.02.2024

W dniu 14 lutego br. uczniowie szczególnie chętnie odwiedzali bibliotekę szkolną. Każdy, kto w tym dniu wypożyczył książkę otrzymał słodką walentynkę.

WALENTYNKI W BIBLIOTECE
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Walentynki w ZPS Tyrowie

14.02.2024

SU w ZPS w Tyrowie zorganizował Pocztę Walentynkową. Przez kilka dni działała skrzynka, do której wszyscy mogli wrzucać zaadresowane walentynki. 14 lutego każdy adresat otrzymał swoją kartkę z życzeniami.

Walentynki w ZPS Tyrowie
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Dzień bez plecaka

13.02.2024

Dnia 13 lutego br. w ZPS w Tyrowie z inicjatywy uczniów kl. VI obchodziliśmy „No backpack day”, czyli dzień bez plecaka.

Jest to inicjatywa mająca na celu  zwiększenie świadomości trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji ogromnej ilości dzieci na świecie. Uczniowie i nauczyciele wykazali się ogromną kreatywnością. Były koszyki wiklinowe, kuferki, skrzynki narzędziowe, poszewki, torby plastikowe, koce, kask, walizki, a nawet wózki dla lalek.  

Dzień bez plecaka
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Bal karnawałowy w ZPS Tyrowo

09.02.2024

Dnia 8 lutego br. W ZPS w Tyrowie odbył się bal karnawałowy. W zabawie wzięli udział uczniowie kl. I – VIII.  Niektórzy uczestnicy zabawy mieli fantastyczne przebrania. Wszyscy świetnie się bawili. Lena Krajewska doskonale sprawdziła się jako diskjokey. Bal był bardzo udany.

Bal karnawałowy w ZPS Tyrowo
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Tłusty czwartek

09.02.2024

Geneza tłustego czwartku sięga czasów pogańskich. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Dopiero około XVI wieku pojawił się w Polsce zwyczaj jedzenia słodkich pączków. W naszej placówce podtrzymujemy tą tradycję. Rada Rodziców ufundowała pączki dla każdego ucznia i pracownika szkoły. To był słodki dzień.

Tłusty czwartek
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Książkowy niekalendarz - luty od serca

06.02.2024

 Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w wyzwaniu na luty. Zapytaj koleżankę lub kolegę o ulubioną książkę i sprawdź, czy ci się spodoba. Wypożycz i przeczytaj książkę o przyjaźni lub miłości między człowiekiem a zwierzęciem. Wyślij komuś walentynkę z Twoim ulubionym cytatem z książki.

Zapraszamy do biblioteki!

Książkowy niekalendarz - luty od serca
obrazek news
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Wyjazd na lodowisko

05.02.2024

Tuż przed feriami zimowymi dnia 17.01. 2024 r. a następnie 19.01.2024r. odbyły się zajęcia wyjazdowe na sztuczne lodowisko w Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym w Ostródzie przy ul. 3 Maja. Pierwszą grupą, która uczestniczyła w zajęciach łyżwiarskich były klasy 7 i 8. W kolejnym terminie pojechałi uczniowie kl.IV. Podczas zajęć część uczestników stawiało swoje pierwsze kroki na tafli lodowiska, pozostali mogli doskonalić swoje umiejętności łyżwiarskie w zakresie: techniki jazdy, sposobów zmiany kierunku, sposobów hamowania oraz przeplatanki w przód oraz w tył. Nauka była połączona z zabawą, frajdą z jazdy i dobry humorem. W przerwie rozgrzewaliśmy się  gorącą czekoladą. Warunki pogodowe w tych dniach były idealne na taką aktywność, lekki mróz do -4stopni C.

Wyjazd na lodowisko