Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Zbiórka rzeczy dla podopiecznych Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku

26.01.2020

W grudni 2019 r. nasza wolontariuszka Oliwia Włodarczyk zorganizowała zbiórkę rzeczy dla podopiecznych Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku.  Pomagała jej mama pani Dorota Włodarczyk, która razem z córką zawiozła paczki. Oto ich relacja:

W dniu 22 grudnia 2019 r. odwiedziłyśmy Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny W Otwocku. Ośrodek znajduje się w budynku szpitala. Droga szpitalnymi korytarzami była kręta i trzymająca w napięciu. Dotarłyśmy na miejsce. Szklane drzwi no nich roleta zaciągnięta do dołu. Weszłyśmy do środka, wąski korytarz i po obu stronach szklane drzwi. Za nimi była sala  zabaw i mały pokoik z łóżeczkami. Po chwili rozmowy z panią pielęgniarką nasze oczy były już mokre od łez. Wszystkie dary zostały przeniesione do placówki. Następnie opiekunka oprowadziła nas po ośrodku. Opowiedziała historię małego Jasia i Olka. Wszystkie dzieci które przebywają w ośrodku są w wieku od narodzenia do maksymalnie jednego roku. Jaś to chłopiec o blond włoskach niebieskich oczach i uśmiechu tak serdecznym , że ludzkie serce pęka na 1 000 000 kawałków.  Tak też było z naszymi sercami. Już w tym momencie wiedziałyśmy, że będzie to bardzo ciężkie przeżycie. Bardziej niewinnego i szczerego uśmiechu nie widziałyśmy w tym miejscu. Mały Olek chłopiec z ogromną ciemną czupryną około ośmiu miesięcy został odebrany wiecznie pijanej mamie tuż po porodzie. Chłopiec urodził się z zespołem alkoholowym. Był odtruwany, niestety alkohol uszkodził i jego organizm. Maleńka istota, która została skrzywdzona przez własną matkę! Jego uśmiech dał nam wiarę w to, że znajdzie kiedyś swoją rodzinę i będzie bardzo Kochany. Bo na to zasługuje. Naprzeciwko sali zabaw Jasia i Olusia była sala zabaw dla dzieci rocznych. Zajmują się nimi dwie panie, które są wolontariuszkami. Siedziały na podłodze i bawiły się z maluchami. Do szyby drzwi podszedł chłopiec z wyglądu widać, że dziecko jest chore. Przyglądał się nam bardzo uważnie. A jego duże oczy z każdą chwilą robiły się większe. Przyłożył rączkę do szyby. W końcu na jego buzi pojawił się piękny uśmiech. To Mikołaj, którego czas w ośrodku dobiega końca. Niebawem skończy swój pierwszy rok życia. Prawdopodobnie trafi do domu małego dziecka lub innej państwowej instytucji. W Polsce dzieci chore mają znikome szanse na adopcję. Poznałyśmy strukturę Ośrodka. Bycie wolontariuszem wymaga ogromnej odpowiedzialności. W tej placówce jest to jeszcze bardziej widoczne. Nie można bawić się uczuciami tych maluchów. Wolontariusz podpisuje umowę na 40 h miesięcznie – na przytulanie na zabawę i opiekę nad dziećmi. W tym ośrodku dzieci mają namiastkę prawdziwego domu i rodziny. Nie sposób opisać tego wszystkiego co doświadczyłyśmy w tym miejscu i uczuć jakie nami targały jeszcze długo po wizycie. Łez nie było końca. Jakbyśmy mogły wszystkie dzieci byśmy zabrały. Niestety tego zrobić nie mogłyśmy. Wszyscy którzy uczestniczyli w zbiórce dali namiastkę dobra tym maluszkom.  Z całego serca dziękujemy w imieniu swoim i obdarowanych dzieci.

Zbiórka rzeczy dla podopiecznych Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Podziękowanie

20.01.2020

Dyrektor, Grono Pedagogiczne i Uczniowski Klub Sportowy ,,Jastrzębie’’ działający przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Tyrowie składają serdecznie podziękowanie F.U.M. Mariusza Rzymowskiego i  Radzie Rodziców za zakup 16 kompletów strojów sportowych (koszulek , spodenek ,ochraniaczy i getrów), które będą nam służyć w trakcie treningów oraz rozgrywek sportowych.

Serdecznie dziękujemy za bezcenną i bezinteresowną pomoc. Za okazanie Nam sympatii, dobrej woli i hojności, dzięki której  możemy zrealizować dziecięce pomysły i marzenia.

  A tak nasz zespół w nowych strojach zaprezentował się na Mistrzostwach Gminy w siatkówce składów mieszanych ( dziewcząt i chłopców rocznik 2005/2006) zajmując wicemistrzostwo gminy Ostróda

Podziękowanie
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Bezpieczne Ferie - spotkanie z policjantem

19.01.2020

W ostatnim dniu nauki przed feriami zimowymi naszą szkołę odwiedzili policjanci z pogadanką dla uczniów na temat bezpiecznego spędzania czasu wolnego w czasie ferii.

Policjanci przypomnieli dzieciom o podstawowych zasadach poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności na drodze. Zimowa pora to okres szybkiego zapadania zmierzchu. Dla lepszej widoczności każde dziecko powinno mieć odblask. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych do korzystania z zabaw na śniegu czy lodzie na naszych terenach, zaproszeni goście przypomnieli dzieciom, które mogą wybierać się w góry o zachowaniu bezpieczeństwa: na stokach narciarskich, zjazdu z górek na sankach, czy rzucaniu się śnieżkami.  

Życzymy wszystkim uczniom dużo odpoczynku i bezpiecznego spędzania czasu wolnego.

Bezpieczne Ferie - spotkanie z policjantem
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Warsztaty dla rodziców - Rola rodziców w motywowaniu dziecka do nauki

19.01.2020

W dniu 15 stycznia 2020 r. odbyły się  warsztaty dla rodziców pt: „Rola rodziców w motywowaniu dziecka do nauki”, które poprowadziła Pani Aleksandra Żmich psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ostródzie.

Pani psycholog poruszyła ważne tematy związane z rolą rodzica w motywowaniu dziecka do nauki – zarówno wpływ pozytywny jak i negatywny.  Wymieniła formy i techniki pozytywnego wzmacniania dziecka.

Wskazała jak ważną rolę odgrywa pozytywna współpraca nauczyciela z rodzicem, oparta na wzajemnej życzliwości.

Pamiętajmy, nawet najlepsze metody i najbardziej usilne próby mogą zawieść, jeśli sami nie będziemy dawali dziecku przykładu własnym postępowaniem. To od nas dorosłych zależy, czy nauczy się ono systematycznej pracy i obowiązkowości.

Warsztaty dla rodziców - Rola rodziców w motywowaniu dziecka do nauki
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI

16.01.2020

09.01.2020 roku uczennice naszej szkoły :
Patrycja Wiśniewska, Daria Kołaczkowska, Oliwia Włodarczyk i Oliwia Drożdż wzięły udział w III etapie Konkursu ogólnopolskiego „ Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”  i zajęły V miejsce. Gratulujemy  i życzymy wytrwałości
w dalszej pracy.

Serdeczne podziękowania dla Pań : Wioletty Wiśniewskiej  i Doroty Włodarczyk za transport dzieci do Iławy.                                            

 Dorota Czarnik

POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

16.01.2020

W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, Biblioteka Szkoły Podstawowej w Tyrowie otrzymała w roku 2019 środki finansowe (5tys. zł, w tym 1tys. zł wkładu organu prowadzącego) na zakup książek. Dzięki temu biblioteka wzbogaciła się o 292 pozycje: nowości wydawniczych oraz lektur szkolnych (55 %).

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Zebranie z Rodzicami

12.01.2020

Dyrektor Zespołu Przedszkolno - Szkolnego zaprasza rodziców na spotkanie w dniu  15.01.2020 r. (środa) godz. 17.00- ogólne
"Rola Rodziców i Rodziny w kształtowaniu u uczniów motywacji do nauki" - prowadzenie - Aleksandra Żmich z PPP w Ostródzie
Zebranie w klasach z wychowawcami klas - wywiadówka semestralna. 

Zebranie z Rodzicami
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego - Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy i Kartka Świąteczna

12.01.2020

Dnia 10.01.2020r. o godzinie 10.00  Gminnym Centrum Kulturalno- Bibliotecznym w Samborowie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy i Kartka Świąteczna”. Celem konkursu było kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz prezentacja uzdolnień i umiejętności plastycznych. Komisja konkursowa musiała podjąć bardzo trudną decyzję, ponieważ na konkurs zgłoszona około 350 prac. Pod uwagę brano: oryginalność ozdób, różnorodność użytych materiałów, pomysłowość, estetyka wykonania.  

Wśród laureatów znaleźli się nasi uczniowie:

I MIEJSCE:

Antonina Trzęślewicz, klasa V

Jan Jasiński, klasa VIA

II MIEJSCE:

Anna Gliszczyńska, klasa VII

WYRÓŻNIENIA:

Krzysztof Szmygielski, klasa II

Anita Jaskorzyńska, klasa V

Amelia Makrucka, klasa V

Jakub Szewczyk Wójcik, klasa VIA

Małgorzata Siergiej, klasa VIB

Zuzanna Kurowska, klasa VIB

Katarzyna Kocisz, klasa VIB

Patrycja Wiśniewska, klasa VII

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego - Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy i Kartka Świąteczna
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Jasełka i zajęcia z udziałem rodziców u Krasnali

06.01.2020

19 grudnia Krasnale zaprosiły do przedszkola rodziców na zajęcie. Obie strony mogły przyjemnie spędzić czas. Rodzice mieli możliwość zapoznać się ze sposobami pracy nauczyciela i przedszkolaków, zaobserwować zachowanie dzieci na tle grupy, śledzić ich ogólne postępy na wybranej płaszczyźnie wychowania przedszkolnego. Na początek, przedszkolaki zaprezentowały inscenizację jasełkową pt: "Jasełka". Następnie rodzice mieli okazję zaobserwować swoje pociechy, podczas krótkiego zajęcia którego temat brzmiał "Idą święta". Głównym celem tego zajęcia było wzbogacenie wiedzy na temat Świąt Bożego Narodzenia (...) a także zainteresowanie środowiska rodzinnego ze środowiskiem przedszkolnym. Spotkanie zakończyła wspólna praca plastyczna rodzic-dziecko. Wszyscy wykonali ozdobne talerzyki świąteczne malowane plasteliną. Dziękujemy rodzicom za tak liczne przybycie i zapraszamy na kolejne.

Jasełka i zajęcia z udziałem rodziców u Krasnali
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego - TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA RODZINNIE I ZDROWO.

31.12.2019

„TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
RODZINNIE I ZDROWO”

 NAUCZYCIEL ODPOWIEDZIALNY ZA KONKURS   -   Grażyna Śmilgin –Dmytryszyn

Celem konkursu było:

  1. Umożliwienie zaprezentowania talentu plastycznego oraz rozbudzenie wyobraźni i twórczego myślenia
  2. Pobudzenie wrażliwości estetycznej
  3. Prezentacja możliwości twórczych.

 

Konkurs został przeprowadzony w następujących kategoriach wiekowych:

● uczniowie klas 1-3

● uczniowie klas 4-8

Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie pracy plastycznej

  • Format pracy: A 4
  • Technika: dowolna

Prace  wpłynęły w terminie do 12.12.2019r. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpiło 20.12.2019

Prace oceniane były przez powołaną do celów konkursu Komisję Konkursową.

Kryteria oceny były następujące:                                                 

·ogólne wrażenie artystyczne,

·staranność wykonania i nakład pracy.

Kategoria klas I-III

I miejsce 

    Maja Mówińska                          uczennica kl. III

II miejsce
   Ewelina Zawada                          uczennica kl. III            

III miejsce
 Zofia Balcerzak                             uczennica kl. I

WYRÓŻNIENIE
 Weronika Brodzińska                    uczennica kl. II   

Kategoria klas IV- VIII

I miejsce 

   Jan Jasiński                              uczeń kl.   VI a

II miejsce
  Maja Rzymowska                       uczennica kl. IV               

III miejsce
Małgorzata Sosnowska                uczennica kl. IV

WYRÓŻNIENIE  

Franciszek Kopaczewski               uczeń kl. IV

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego - TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA RODZINNIE I ZDROWO.