Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Życzenia dla Krystiana

18.11.2018

Przez dwa tygodnie uczniowie klas V- VIII podczas zajęć z plastyki oraz godzin wychowawczych wykonywali kartki dla Krystiana. Wszyscy chętnie włączyli się w tą akcję. Była to odpowiedz na prośbę pana Aleksandra Rudnickiego, który na Facebooku prosił o pomoc. Krystian był uczniem naszej szkoły. Ma wielu kolegów w  naszej szkole, dlatego chętnie pomagamy. Życzymy Krystianowi powrotu do zdrowia i trzymamy kciuki.

Życzenia dla Krystiana
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Obchody Święta Niepodległości w ZPS Tyrowie

14.11.2018

Dnia 9 listopad 2018 dla upamiętnienia 100 rocznicy uczniowie  klasy IV i przedszkolaki przygotowali uroczysty apel. O godzinie 11.11 został odśpiewany hymn narodowy. Jako pierwsi występowali przedszkolaki , a potem uczniowie klasy IV. Podczas apelu nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych, przekazanych poprzez grę uczniów. Wszystko miało na celu wszczepić w młode serca umiłowanie do własnego kraju i przedstawić tragiczne losy naszej ojczyzny i trudną drogę do odzyskania wolności. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali przedstawienia. Dzięki takiej lekcji patriotyzmu najmłodsi uczniowie mieli okazję uświadomić sobie, że warto również dzisiaj kultywować pamięć o przodkach, i interesować się rodzimą kulturą, historią, a godło, flaga i hymn są od wieków najpiękniejszymi  symbolami naszej polskości, dumy i tożsamości.

Obchody Święta Niepodległości w ZPS Tyrowie
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Ciekawa lekcja – robotyka

13.11.2018

9 listopada 2018 r odbyła się ciekawa lekcja w klasie III. Wolontariusze z klasy VIII Maciej Komuda i Maksymilian Szabłowski pod opieką p. Doroty Czarnik przygotowali pokaz robotów dla młodszych kolegów. Uczniowie klasy III bawili się robotami , zobaczyli jak można je programować. Były to bardzo interesujące zajęcia, rozbudzające ciekawość i wyobraźnię dziecka.

Ciekawa lekcja – robotyka
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Śniadanie daje moc

08.11.2018

Dzień Śniadanie Daje Moc już od wielu lat obchodzony jest w naszym zespole.

W ramach   programu 8 listopada w kl. I – III uczniowie przygotowali wspólne jedzenie zdrowego i pysznego śniadania. W ten sposób dzieci uczą się o 12 zasadach zdrowego odżywiania, które opracował Instytut Matki i Dziecka oraz o bardzo ważnej roli śniadania, które daje siłę do nauki i zabawy.

Dużym wsparciem i wiedzą dla uczniów była pogadanka przeprowadzona przez pielęgniarkę szkolną na temat zdrowego odżywiania.

Śniadanie daje moc
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Podsumowanie konkursu plastycznego - Szkolne Przygody Gangu Słodziaków.

08.11.2018

Uczniowie klas I- III uczestniczyli w konkursie plastycznym, którego tematem były przygody Słodziaków, bohaterów książeczki „Gang Słodziaków”. Konkurs poprzedzony był cyklem spotkań z bibliotekarzem, podczas których czytane były fragmenty książeczki. Dzieci otrzymały również albumy w których wklejały naklejki otrzymywane od wychowawcy. Warunkiem otrzymania naklejki było codzienne wspólne czytanie z rodzicem lub inną osobą fragmentu dowolnej książki. Materiały informacyjne i motywacyjne zachęcające do codziennego czytania otrzymaliśmy od właścicieli sieci sklepów Biedronka. W pakiecie tym znajdowały się również książeczki „Gang Słodziaków”  oraz  maskotki. Klasy I- III uczestniczyły w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania a klasa III przystąpiła  do ogólnopolskiego konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.

 

Laureaci konkursu:

Weronika Truszczyńska klasa I

Szymon Fanslau klasa I

Ewelina Zawada klasa II

Maja Mówińska klasa II

Nikola Świderska klasa III

Maja Rzymowska klasa III

 

Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w konkursach.

 

Organizatorki konkursu

Dorota Czarnik

Dorota Grzela

Podsumowanie konkursu plastycznego - Szkolne Przygody Gangu Słodziaków.
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Spektakl teatralny -O rybaku i złotej rybce -w ramach projektu Kreatywne Przedszkolaki Gminy Ostróda.

07.11.2018

„W pewnej wiosce była chata, taka, jakie wszędzie, niezbyt duża, niebogata…jakoś to się przędzie. A w tej chacie izba była, dawno nie bielona, a w tej izbie parka miła: Rybak […], jego żona… A w tej Babie były chęci, żeby być bogatą. Cóż się stanie? Cóż się święci? Spójrzmy wszyscy na to…”

31 października przedszkolaki pojechały do Olsztyna na spektakl teatralny "O rybaku i złotej rybce" Wycieczka została w całości ufundowana przez organizatorów projektu "Kreatywne Przedszkolaki Gminy Ostróda". Obejrzana bajka, to pełna humoru adaptacja sceniczna znanej wszystkim legendy "O Rybaku i Złotej Rybce" oparta na motywach baśni Aleksandra Puszkina.

Przedstawienie bardzo się podobało dzieciom. Były grzeczne i w skupieniu obejrzały całe, zabawne, pełne humoru przedstawienie.

W drodze powrotnej zajechaliśmy do McDonalds`a, gdzie czekały na nas zestawy z niespodzianką. To był bardzo miły dzień :) 

Spektakl teatralny -O rybaku i złotej rybce -w ramach projektu Kreatywne Przedszkolaki Gminy Ostróda.
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Wszystkich Świętych – odwiedzamy groby przez przedszkolaków i uczniów na cmentarzu w Tyrowie

05.11.2018

Ten tydzień minął nam pod znakiem wspomnień. Oglądaliśmy zdjęcia ze starych albumów. Wspominaliśmy również osoby, których z nami już nie ma. Dzieci słuchały opowieści o pani Danusi, która była przedszkolną intendentką oraz o pani Marioli - nauczycielce przedszkola, wspaniałej "przedszkolance", którą wszystkie dzieci bardzo kochały, a ich rodzice doskonale pamiętają. Przedszkolaki odwiedziły pobliski cmentarz. Zapaliły lampki pod krzyżem oraz pod kamieniem upamiętniającym odzyskanie niepodległości przez Polskę i tych którzy o nią walczyli.

„Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze kołysze wiatr.

Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem i niebo jesienne u góry”

 

                              Dorota Gellnerowa

 

1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych. To czas refleksji i zadumy. Od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać. Tego chcemy uczyć nasze dzieci i dlatego każdego roku odwiedzamy pobliski cmentarz.

 

 

 

 

Wszystkich Świętych – odwiedzamy groby przez przedszkolaków i uczniów na cmentarzu w Tyrowie
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

UCZEŃ NASZEJ SZKOŁY NA TURNIEJU SZACHOWYM W OLSZTYNIE

31.10.2018

W sobotę 27 października 2018 r. uczeń naszej szkoły Igor Witkowski wziął udział w III Turnieju Szachowym dla Dzieci i Młodzieży z okazji Święta Niepodległości o Puchar Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.  Zawody w tym dniu zostały rozegrane równocześnie w trzech miejscach: w Olsztynie, Ełku i Elblągu. Dzięki tej formule do królewskiej gry zasiadło 500 dzieci i młodzieży z całego regionu. Organizatorzy zawodów chcieli w ten sposób uczcić 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

UCZEŃ NASZEJ SZKOŁY NA TURNIEJU SZACHOWYM W OLSZTYNIE
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Wycieczka uczniów kl. I - II do Muzeum Przyrody w Olsztynie

31.10.2018

26 października 2018 roku uczniowie klasy I i II naszej szkoły odwiedzili Muzeum Przyrody w Olsztynie oraz uczestniczyli w lekcji muzealnej „Poznajemy las”.

Podczas prezentacji multimedialnej i zabawy dydaktycznej dzieci zapoznały się z warstwową budową lasu, poznali drzewa, krzewy i rośliny zielone budujące las. Dostrzegli różnicę między lasem liściastym, iglastym i mieszanym.

Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z bogactwem fauny występującej na terenie Warmii i Mazur. Na stałej wystawie „Zwierzęta Warmii i Mazur” zaprezentowano bowiem ponad 250 gatunków zwierząt, od potężnego żubra i łosia, przez liczne ptaki, maleńkie ryjówki, żółwia błotnego, czy dwumetrowego suma. W czasie lekcji uczniowie dowiedzieli z jakich warstw zbudowany jest las i jakie rośliny i zwierzęta w nich żyją.

Wycieczka uczniów kl. I - II do Muzeum Przyrody w Olsztynie
Zespół Przedszkolno - Szkolny w Tyrowie

Pasowanie na ucznia

31.10.2018

„JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI…”

29 października 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów” dzieci z klasy I.  Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci z klasy I zaprezentowały  swoje umiejętności w programie artystycznym, oklaskiwanym przez przybyłych na uroczystość rodziców i gości. Następnie „pierwszoklasiści” uroczyście ślubowali na sztandar szkoły:

Ślubuję być dobrym uczniem,

dbać o dobre imię szkoły,

uczyć się pilnie i być dobrym kolegą.

Swym zachowaniem i nauką

będę sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Dyrektor Szkoły pani Bożena Bohdziewicz dokonała ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem. Każdy pierwszak otrzymał upominki ufundowane przez Wójta  Gminy Ostróda, Radnego Gminy Ostróda pana Józefa Wiśniewskiego, sołtys wsi Tyrowo panią Elżbietę Tomczyk, Radę Rodziców, przedszkolaki z grupy 5 i 6-latków, uczniów klasy III.  Poza tym każdemu został wręczony dyplom pasowania  na ucznia. Na zakończenie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie i dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka.

Pasowanie na ucznia