obrazek news
Szkoła Promująca Zdrowie

Bezpieczna droga do przedszkola i szkoły

23.10.2020

We wrześniu i w październiku dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w zajęciach na temat bezpieczeństwa na drodze. Dzieci poprzez zabawę, prace plastyczne, scenki sytuacyjne i pogadanki poznawały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz podstawowe zasady ruchu drogowego. Przedszkolaki wskazywały właściwe sposoby postępowania podczas drogi z domu do przedszkola i z przedszkola do domu. Utrwalane były numery alarmowe oraz zasady wzywania pomocy w razie pojawienia się niebezpieczeństwa. Nie zabrakło informacji o konieczności noszenia elementów odblaskowych, które mogą uratować życie.
W ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły" Gminne Centrum Rozwiązywania Problemów Uzależnień przekazało do naszego przedszkola kamizelki odblaskowego, które będziemy wykorzystywać podczas spacerów, wycieczek, czy wyjść poza teren placówki. Każde dziecko otrzymało również odblaskowego misia.

Bezpieczna droga do przedszkola i szkoły
obrazek news
Szkoła Promująca Zdrowie

Doradztwo zawodowe - spotkanie z pielęgniarką szkolną

16.10.2020

Dnia 12.10.2020r. klasę VIII odwiedziła pani Halina Jarząbek- szkolna pielęgniarka. W ramach doradztwa zawodowego opowiedziała o swoim zawodzie oraz zawodach pokrewnych.  Uczniowie poznali zadania pielęgniarek i położnych pracujących w polskiej służbie zdrowia. Dowiedzieli się również, jaką ścieżkę edukacji należy wybrać, by móc w przyszłości spełniać tę ważną ale trudną funkcję w społeczeństwie. Zawód pielęgniarki jest bardzo trudny i odpowiedzialny.

Dziękujemy!

 

Doradztwo zawodowe - spotkanie z pielęgniarką szkolną
obrazek news
Szkoła Promująca Zdrowie

Program edukacyjny - Zaprzyjaźnij się z osobą niewidomą

15.10.2020

Fundacja „Świat według Ludwika Braille’a” wydała  publikację o charakterze edukacyjnym, uświadamiającym i uwrażliwiającym dzieci i młodzież na potrzeby osób niewidomych i słabowidzących. Publikacja pn. „Zaprzyjaźnij się z osobą niewidomą” została wydana w formie broszury informacyjnej, skierowanej do uczniów szkół podstawowych z (klasy IV-VIII), którzy często nie wiedzą jak zachować się spotykając osobę niewidomą. Do broszury dołączony został alfabet brajlowski.  

Nasza szkoła przystąpiła do tego programu. W każdej klasie przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne. Uczniowie zapoznali się z historią niewidomego chłopca Krzyśka, następnie uczyli się alfabetu brajlowskiego. Wielu dzieciom nauka alfabetu dała dużą satysfakcję z racji nabycia nowych umiejętności. Większość cieszyła  się, że poznała coś nowego, coś co może przynieść wymierne korzyści w codziennym życiu.

Program edukacyjny - Zaprzyjaźnij się z osobą niewidomą
obrazek news
Szkoła Promująca Zdrowie

Niezwykła wycieczka kl. V

20.03.2020

25 lutego wybraliśmy się do Ostródy. Najpierw uczestniczyliśmy w zajęciach przygotowanych przez panią z biblioteki publicznej przy ul. Chrobrego. Następnie udaliśmy się do parku trampolin. Skakaliśmy wysoko do góry, spadaliśmy na miękkie gąbki. Toczyliśmy bitwy i strzelaliśmy gole. Wszyscy bawiliśmy się rewelacyjnie. Niestety także pogoda bawiła się z nami - najpierw przemoczyła nas do tzw. suchej nitki, a potem wygrzała. Mimo tego humory nam dopisywaly. 

Niezwykła wycieczka kl. V
obrazek news
Szkoła Promująca Zdrowie

Apel dla uczniów w związku z zagrożeniem koronawirusem

03.03.2020

W dniu 2 marca w naszej szkole zorganizowany został apel  dotyczący zagrożenia koronawirusem. Pani pielęgniarka szkolna wraz z pedagogiem przeprowadziły pogadankę dla uczniów na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania.
W holu szkoły umieszczono instrukcję dotyczącą mycia rąk oraz inne zasady dotyczące higieny osobistej; oraz informacje dotyczącą zagrożenia koronawirusem.

Apel dla uczniów w związku z zagrożeniem koronawirusem
obrazek news
Szkoła Promująca Zdrowie

Warsztaty dla dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych na temat -Jak dbać o zdrowie.

26.02.2020

W dniu 25 lutego br. pedagog Bogumiła Jabłonka wraz z nauczycielką biologii Dorotą Czarnik przeprowadziły zajęcia warsztatowe dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych na temat „ Jak dbać o zdrowie”.

Na wstępie przypomniano definicję Szkoły Promującej Zdrowie oraz jej główne cele i założenia.

W drugiej części zajęcia prowadzono metodą warsztatów. Wykorzystano scenariusz zajęć Magdaleny Wojanrowskiej – Sołdan  z „Poradnika dla Szkół Promujących Zdrowie”.

Uczestnicy mieli do wypełnienia ankiety „Sprawdź, jak dbasz o swoje zdrowie”. Celem zadania było dokonanie indywidualnej i grupowej samooceny  dbałości o zdrowie i zachęcenie do zaplanowania zmian zachowań w kierunku prozdrowotnym.

Podczas zajęć wykorzystano również dwie zabawy integrujące grupę.

Warsztaty dla dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych na temat -Jak dbać o zdrowie.
obrazek news
Szkoła Promująca Zdrowie

Wycieczka do Kudyp koło Olsztyna

11.02.2020

Dnia 07.02.2020r. odbyła się wycieczka do Kudyp koło Olsztyna. Na wycieczkę pojechali uczniowie, którzy brali udział w konkursie plastyczno- literackim pt. „Powietrze= dobro wspólne”. Konkurs inspirowany był Encykliką „Laudato Si”. Zorganizowano go z okazji 40- tej rocznicy ogłoszenia przez św. Jana Pawła II św. Franciszka z Asyżu patronem ekologów. Na miejscu odbyła się uroczystość wręczenia nagród ufundowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w postaci kart podarunkowych. Przyjechało blisko 100 dzieci z opiekunami ze szkół podstawowych z Tyrowa, Kętrzyna, Bartąga, Falejówki, Biskupca i Gołdowa. Dzieci po rozdaniu nagród obejrzały krótki film o Leśnym Arboretum Warmii i Mazur z lotu ptaka. Specjalnie na tę okazję pracownicy Nadleśnictwa Kudypy przygotowali warsztaty przyrodnicze dla wszystkich uczestników. Najmłodsza grupa tworzyła swój mały las „ Las w Słoiku”, sadząc 1-no roczną sosnę. Druga grupa zagrała w „Plemiona” zbierając gałązki, szyszki, listki i budowała miniaturowe wioski na piasku. Kolejna grupa uczestnicząc w „ Podchodach” po zakątkach Arboretum rozwiązywała zadania z rozpoznawania leśnego świata. Do bardzo ciekawych zadań należało złożenie karmnika dla ptaków oraz powieszenie karmnika dla sikorek na słoninę, ptasich pyz, zasypanie karmnika ziarnami i wywieszenie budki lęgowej. Najstarsza grupa „ Survival- owa” przygotowała drewno i rozpaliła ognisko przy wiacie, a na zakończenie dla każdego czekała ciepła herbata, grochówka i kociołek- gulasz. Bardzo dobrze bawiliśmy  się w świecie przyrody na świeżym powietrzu, które jest przecież naszym dobrem wspólnym, otoczeni zimową aurą naszego ogrodu botanicznego.

 

Wycieczka do Kudyp koło Olsztyna
obrazek news
Szkoła Promująca Zdrowie

Bezpieczne Ferie - spotkanie z policjantem

19.01.2020

W ostatnim dniu nauki przed feriami zimowymi naszą szkołę odwiedzili policjanci z pogadanką dla uczniów na temat bezpiecznego spędzania czasu wolnego w czasie ferii.

Policjanci przypomnieli dzieciom o podstawowych zasadach poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności na drodze. Zimowa pora to okres szybkiego zapadania zmierzchu. Dla lepszej widoczności każde dziecko powinno mieć odblask. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych do korzystania z zabaw na śniegu czy lodzie na naszych terenach, zaproszeni goście przypomnieli dzieciom, które mogą wybierać się w góry o zachowaniu bezpieczeństwa: na stokach narciarskich, zjazdu z górek na sankach, czy rzucaniu się śnieżkami.  

Życzymy wszystkim uczniom dużo odpoczynku i bezpiecznego spędzania czasu wolnego.

Bezpieczne Ferie - spotkanie z policjantem
obrazek news
Szkoła Promująca Zdrowie

Podsumowanie kampanii - Nie hejtuję, nie obrażam

17.12.2019

W dniu 13 lutego w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie odbyło się uroczyste podsumowanie kampanii „Nie hejtuję, nie obrażam” .

Podczas spotkania odbyła się prelekcja pt. "Czym jest hejt". Podsumowano warsztaty przeprowadzone w szkołach pod kierownictwem pani Elżbiety Góreckiej z firmy "Lider" (pedagoga szkolnego, trenera). Po przerwie odbył się długo oczekiwany koncert Gabriela Fleszara pn. "Wolności oddać nie umiem". Artysta poruszał również tematy związane z uzależnieniami.

Podsumowaniem uroczystości było  wręczenie dyplomów i nagród za udział w konkursie plastycznym.

Miło nam poinformować, że uczennica kl. VII – Patrycja Wiśniewska zajęła III miejsce. Były też 2 wyróżnienia dla Darii Kołaczkowskiej z kl. VII i Jana Jasińskiego z kl. VI a.

Każdy uczestnik konkursu plastycznego, który złożył pracę został nagrodzony dyplomem i słodkim upominkiem.

Podsumowanie kampanii - Nie hejtuję, nie obrażam
obrazek news
Szkoła Promująca Zdrowie

DZIEL SIĘ UŚMIECHEM - w ZPS w Tyrowie

10.12.2019

Z początkiem września br. wystartowała VII edycja programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”, ambasadorką tegorocznej akcji programu Dziel się Uśmiechem została Magdalena Różczka – aktorka znana nie tylko z ról w filmach i serialach, lecz także z aktywnego zaangażowania w akcje charytatywne i kampanie społeczne. Tegoroczna edycja „Dziel się Uśmiechem” potrwa do marca 2020 roku i obejmie 100 tysięcy dzieci w szkołach podstawowych w całej Polsce.
Organizatorami programu są Polski Czerwony Krzyż oraz firma Mars Polska, producent bez cukrowej gumy Orbit®. Inicjatywa wspierana jest przez partnerów merytorycznych: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej.

DZIEL SIĘ UŚMIECHEM - w ZPS w Tyrowie